StoryEditor

W Drzewcach skrzypionki złożyły jaja

22 maja 2015 r. w Drzewcach pomiędzy Gostyniem a Lesznem odbyła się impreza polowa firmy Agrochest. Dni Pola w tych okolicach mają już 5-letnią tradycję i organizowane są zwykle pod koniec maja. Na spotkanie zaprosiła firma Agrochest wraz z partnerami: BASF, K+S, Caussade Nasiona Polska i Timac Agro. Na poletkach demonstracyjnych można było obejrzeć m.in.: rzepak, pszenicę, jęczmień ozimy i buraki cukrowe. I chociaż tym razem Dni Pola Agrochestu nie odwiedził prezydent, to organizatorzy uznali imprezę za udaną.
25.05.2015., 14:05h

Rolnicy mogli zapoznać się z efektami działania oferowanych przez Agrochest środków do produkcji - odmian, nawozów i pestycydów. Odwiedzając pola można było zauważyć że rzepak kończy już fazę kwitnienia i powoli zaczynają wykształcać się łuszczyny. Na razie stan roślin wskazuje ze szacunkowy plon rzepaku może wynieść ponad 5 t/ha. Jednak warunkiem jest dostarczenie wody. Jeśli w ciągu najbliższych dni nie zacznie padać, to nasiona rzepaku mogą okazać się zdrobniałe i taki plon nie zostanie osiągnięty. Mimo to potencjał na wysokie plony cały czas jeszcze jest.
Pszenica, nawet siana rzadko wykształciła ponad 600-650 pędów kłosonośnych na metr kwadratowy. Na gęściej sianych plantacjach widać w głębi łanu zredukowane nadmiarowe pędy. Jest obecnie w fazie końca liścia flagowego (BBCH 39) a nawet grubienia pochwy liściowej liścia flagowego (BBCH 47). Wypreparowany kłos wskazuje na kłopoty z odżywianiem lub wodą, gdyż dolne kłoski są już płonne. Mimo to potencjał pszenicy jest także wysoki i może dać nawet 9 t/ha (pod warunkiem dostępności wody). Zdrowotność łanów w Wielkopolsce jest wysoka a jedynie pojawiają się szkodniki.
Warto zauważyć że pierwsze jaja złożyły skrzypionki. Pod koniec bieżącego tygodnia konieczny będzie zabieg na te szkodniki, np. w nocy za pomocą pyretroidu. Baczniej uwagę trzeba zwrócić na plantacje zbóż jarych, na których skrzypionki powodują większe straty.
Jęczmień ozimy już się wykłosił. Na polach w Drzewcach jest on wyjątkowo jak na ten rok zdrowy - nie ma objawów chorób wirusowych, które w tym roku dały plantacjom we znaki. Ten efekt możliwy był dzięki zwalczaniu jesienią mszyc w idealnym do tego momencie. Na wielu Polach w Polsce potrzebne były nawet dwa lub więcej zabiegów na mszyce jesienią. Jednak problemem w jęczmieniu ozimym nadal są szkodniki: miniarki i pluskwiaki (objawy na zdjęciach w galerii).
 tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. listopad 2024 21:15