Prelegenci poruszali na niej tematy m. in. zależności pomiędzy ochroną roślin i ochroną pszczół, przedstawione zostało zagadnienie ochrony roślin w kontekście „wczoraj, dziś i jutro” z uwzględnieniem wymogów obowiązującej integrowanej ochrony roślin. Uczestnikom konferencji zaprezentowano wyniki doświadczeń polowych, w których badano wpływ owadów zapylających na plonowanie rzepaku oraz pośredni wpływ na poziom plonowania zastosowanych do ochrony insektycydów o różnym poziomie toksyczności dla pszczół.
Na koniec spotkania swój wkład w ochronę owadów zapylających przedstawiła firma Sumi Agro Poland. Przedsięwzięcie „Budujemy populację owadów zapylających” polega na edukowaniu środowiska rolniczego i ogrodniczego w zakresie znaczenia zapylaczy w produkcji rolniczej. W ramach tej inicjatywy firma w 2013 roku przekazała 1000 domków oraz 50 skrzyń z gniazdami murarki ogrodowej do wykorzystania na plantacjach i w sadach. Plany na 2014 rok to 2500 domków i 50 skrzyń. Ponadto zorganizowanych zostanie 5 sadowniczych ośrodków pokazowych, w których hodowana będzie murarka.
Konferencja odbyła się 10 lutego 2014 r. w Garzyniu. Jej organizatorami byli: Instytut Ochrony Roślin, Sumi Agro Poland oraz Ośrodek Hodowli Zarodowej „Garzyn”.
jd
StoryEditor
W ochronie zapylaczy
Temat ochrony populacji owadów zapylających powraca regularnie. To niezwykle ważne zagadnienie było przyczynkiem do zorganizowania konferencji „W ochronie zapylaczy”.