StoryEditor

"Wagary z Przyrodą" na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Tu młodzież szuka swojej przyszłości w rolnictwie

Pierwszy dzień wiosny na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu obfitował w naukowe atrakcje. Ponad 400 uczniów szkół średnich z całej Wielkopolski zgromadziło się, by uczestniczyć w „Wagarach z Przyrodą”, które już po raz siódmy otworzyło im drzwi do ciekawego świata nauk przyrodniczych.
21.03.2024., 18:53h

Nauka w praktyce

Wydarzenie, które z roku na rok przyciąga tłumy uczniów, ma na celu nie tylko promocje nauk przyrodniczych, ale także ukazanie praktycznego zastosowania wiedzy zdobywanej na uczelni. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach z mikrobiologii, agronomii, biotechnologii, ochrony środowiska, a także poznawać tajniki pracy z maszynami, owadami, matematyką czy chemią.

Zobacz też: Prędzej niż Zielony Ład zmieni się Parlament Europejski. Copa-Cogeca o sytuacji w rolnictwie

Podczas "Wagarów z Przyrodą" pracownicy naukowi, studenci i absolwenci uczelni z Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii przedstawili 22 warsztaty tematyczne z eksperymentami, doświadczeniami naukowymi i prezentacjami dotyczącymi wielu zagadnień  z dziedziny mikrobiologii, agronomii, biotechnologii, ochrony środowiska i wielu innych.

 „Wagary z Przyrodą” to nie tylko okazja do zabawy, ale przede wszystkim szansa na zdobycie praktycznej wiedzy. Warsztaty poprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego pozwoliły uczniom na krótko stać się studentami, doświadczając 20-minutowych zajęć w skondensowanej formie.

Różnorodność i innowacja

image
FOTO: Maria Khamiuk

- Przybyło do nas ponad 400 uczniów z 14 różnych szkół nie tylko z Poznania, ale z całej Wielkopolski. Wśród uczestników znaleźli się zarówno licealiści, jak i uczniowie techników o różnych profilach – od rolniczych po budowlano-drzewne. Wydarzenie to pokazało, że nauka przyrodnicza nie ogranicza się tylko do teorii, ale oferuje szerokie możliwości rozwoju i pracy w różnych sektorach – podkreśla prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska z Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W dynamicznie zmieniającym się świecie, gdzie geopolityka i klimat rysują nowe kontury przyszłości, młodzi ludzie stoją u progu wyboru właściwego kierunku studiów. W tej niepewności i nowych realiach Uniwersytet Przyrodniczy rysuje obraz rolnictwa, który jest daleki od stereotypów. To nie tylko praca na polu, ale przestrzeń pełna możliwości, gdzie nauka splata się z praktyką, a innowacje stają się odpowiedzią na globalne wyzwania.

- Obecnie jesteście na takim etapie, że uczenie się wygląda jako przymus. Zdarza się, że ktoś każe nam coś robić lub uczyć się. Natomiast za 10, 15, 20 czy 30 lat zobaczycie, że będziecie chcieli poszerzać swoją wiedzę w tych zakresach, które was najbardziej interesują. To właśnie jest piękne w dzisiejszych czasach – mamy szerokie możliwości, żeby na każdym kroku uczyć się i rozwijać w kierunkach, które sami wybieramy – powiedział Paweł Talbierz z firmy Corteva i absolwent kierunku Rolnictwo na UP w Poznaniu podczas wykładu pt. „Wybierz swoją drogę”.

image
FOTO: Maria Khamiuk

Nowy model spotkań z nauką

Jak zaznaczyła prof. Zuzanna Sawinska, pracownicy musieli nieco zmienić formułę tegorocznych warsztatów, żeby pokazać, jak bardzo szeroka w rzeczywistości jest branża rolnicza, która ma różne gałęzi rozwoju zawodowego.

- Przemodelowaliśmy różnego typu warsztaty, żeby pokazać możliwości oszczędności w rolnictwie, np. podczas warsztatu o uprawie gleby i innych – powiedziała Zuzanna Sawinska.

 „Wagary z Przyrodą” odbywały się w ramach projektu „Popularyzacja nauki poprzez cykl zajęć realizowanych w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników”, dofinansowanego ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 19:37