StoryEditor

Wapń dba przede wszystkim o pH

Wprawdzie wapń jest pobierany przez rośliny w stosunkowo małej ilości, jednak z drugiej strony dawki CaO stosowane w praktyce rolniczej są najwyższe spośród wszystkich składników. Wynika to z faktu, że nawożenie wapniem służy głównie odkwaszaniu gleby, a nie dokarmianiu tym składnikiem.
22.10.2017., 14:10h
Generalnie w glebie o optymalnym odczynie znajduje się wystarczająca ilość wapnia dla roślin, dlatego też objawy niedobory wapnia spotykamy niezwykle rzadko. Niekiedy pojawiają się w  efekcie antagonizmu jonowego, przy bardzo wysokich dawkach potasu, np. w uprawie warzyw. 

Wapń bardzo słabo przemieszcza się w roślinie, dlatego objawy jego niedoboru najpierw ujawniają się na młodszych organach, ponieważ nie przemieszcza się on do nich ze starszych części rośliny. Najmłodsze liście stają się jasno zielone, a ich wierzchołki i brzegi zwijają się do dołu. Wierzchołki liści mogą zasychać. Na liściach mogą pojawić się brązowe plamy, a niekiedy obserwujemy brązowienie nerwów. W różnych uprawach objawy mogą być następujące: 
  • zboża – pękanie młodych liści w ich połowie;
  • rzepak – na młodszych liściach widoczna zmiana barwy od jasno zielonej do jasnoszarej począwszy od końcówek, pomarszczona blaszka liściowa.

Niezależnie od gatunku rośliny niedobór wapnia powodować może zahamowanie części podziemnej i nadziemnej rośliny, a także zamieranie stożków wzrostu, które wręcz czernieją. Konsekwencją niedoboru wapnia może być także słaby rozwój systemu korzeniowego i śluzowacenie korzeni.  

 Warto wiedzieć, że antagonistycznym pierwiastkiem w stosunku do wapnia jest magnez – przy jego nadmiarze i wysokim pH mogą wystąpić niedobory wapnia, jako składnika pokarmowego, głównie u warzyw, roślin sadowniczych, ale także spotyka się je ostatnio także u rzepaku czy zbóż.

Funkcje wapnia

Wapń wpływa na wielu płaszczyznach funkcjonowania rośliny, a mianowicie: 
  • wpływa na strukturę komórki – stabilizuje błony cytoplazmatyczne komórki, wapń utrzymuje m.in. właściwą strukturę błony komórkowej – usunięcie wapnia z komórki spowoduje jej rozpad. 
  • wpływa na metabolizm rośliny – wapń utrzymuje koloidy komórki w odpowiednim stanie uwodnienia, przez co wpływa na wiele reakcji biochemicznych. Odpowiada także za odpowiednią strukturę membran plazmatycznych  – w ten sposób uczestniczy  w organizacji fizjologicznej komórki.

Więcej na temat nawożenia wapniem przeczytacie w najbliższym numerze „top agrar Polska”.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 01:22