Najważniejsza zasada stosowania wapna mówi, że po rozsianiu należy je wymieszać z glebą, by mogło zadziałać na jak największej głębokości profilu glebowego. Zakwaszenie gleby to zjawisko przestrzenne, które nie występuje tylko na jej powierzchni (o wapnowaniu pogłównym przeczytasz także TUTAJ).
W przypadku pogłównego stosowania wapna, w sytuacji doraźnej walki z niskim pH, można liczyć na to, że padający deszcz wpłucze je w głąb. W takim przypadku jednak wapno dostanie się maksymalnie tylko na kilka centymetrów i tylko jego formy łatwo rozpuszczalne, jak kreda czy bardzo drobno rozdrobnione wapno o dużej reaktywności. Należy także mieć na uwadze, że im szybciej działająca forma wapna, tym łatwiej można poparzyć rośliny, zwłaszcza kiedy są one wilgotne lub po jego rozsianiu spadnie deszcz. Oferowane na rynku wapno granulowane jest bezpieczniejsze dla roślin, jednak jego działanie po zastosowaniu pogłównym jest również ograniczone.
Powinniście pamiętać, że wapnowanie w największym stopniu spełnia swoje zadanie kiedy jest zastosowane po zbiorze plonu głównego, po żniwach i koniecznie wymieszane z glebą tak, by znalazło się w całej warstwie ornej.
jd, fot. Sierszeńska