StoryEditor

Wapnowanie w zimie?

W niektórych regionach, zwłaszcza na południu kraju, opady deszczu i przeciągający się zbiór kukurydzy uniemożliwił wykonanie wapnowania w terminie. Pytacie, czy można wykonać ten zabieg w grudniu lub styczniu?
15.12.2021., 13:12h

Pogłówne stosowanie wapna jest jakimś rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać, że próba podniesienia odczynu nawozem zastosowanym na powierzchni gleby nie spowoduje na pewno zmiany odczynu, tak jak w przypadku podania wapna po żniwach. Wapno musi być wymieszane z glebą, najlepiej na całej głębokości warstwy ornej, jeśli to możliwe.

Czasami jednak pogoda krzyżuje plany. Pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie wapna pogłównie. Wtedy warto zastanowić się nad granulowanym. Jest ono droższe od sypkiego, ale łatwe do stosowania. Po wmyciu takiego wapna przez deszcz zadziała ono na głębokości maksymalnie kilku centymetrów, czyli poza strefą, gdzie będzie rosła główna masa korzeni. Dlatego takie wapnowanie traktować należy interwencyjnie.

Zwróć uwagę na reaktywność

Ważna jest także reaktywność wapna. Im jest ona wyższa, tym lepszy efekt działania granuli. Jak to wywnioskować, jeśli producent nie podaje reaktywności? Warto poszukać informacji o odmianie wapna. Wynika ona z surowca, z którego zostało przygotowane. Najlepsze jest wapno kredowe, z uwagi na wysoką naturalną reaktywność (odmiany 06a–09a). Wapno z przerobu skał wapiennych jest nieco gorsze pod tym względem (odmiany 01–04).

Fot. Walerowska

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. listopad 2024 18:18