StoryEditor

Ważna jest także formulacja środka ochrony roślin

Na setki tworzonych substancji aktywnych, w ochronie roślin wykorzystuje się jedynie pojedyncze. Musza one przejść szereg badań nie tylko skuteczności, ale bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska. Nic więc dziwnego, że oprócz rejestracji nowych firmy starają się udoskonalić formulacje środków opartych o istniejące już związki chemiczne – tak aby rozszerzyć zakres ich stosowania na nowe rosliny i w nowych terminach aplikacji.
21.11.2016., 12:11h

Zagadnienie nowych formulacji regulatorów wzrostu jako sposób na uniezależnienie się od warunków pogodowych omówił 22 listopada 2016 r. Marcin Bystroński, z działu wsparcia technicznego firmy Syngenta podczas Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu.

Stosowanie środków ochrony roślin, m.in. z grupy regulatorów wzrostu, wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych. Wynika to z mechanizmów ich wnikania do rośliny, np. przenikania przez ochronną warstwę wosków na powierzchni rośliny. Jednak coraz większa intensywność rolnictwa i zmiany klimatu powodują, że rolnicy mają coraz mniej czasu i możliwości czekania na odpowiednie okienko pogodowe.

- Dziś firma Syngenta, reagując na potrzeby rolników i słuchając głosu naukowców, wprowadza na rynek nowy regulator wzrostu Moddus Start, który dzięki swoim właściwościom już od początku wegetacji wiosennej zabezpiecza rośliny przed wyleganiem, poprzez wzmocnienie systemu korzeniowego, pogrubienie źdźbeł, a także odpowiednią regulację pierwszych międzywęźli – powiedział Bystroński.

Najwięcej widocznych morfologicznych przemian w roślinie dokonuje się na przełomie końca krzewienia i strzelania w źdźbło (BBCH 29– 30). Zauważamy wtedy kształtujący się kłos i kolejne jego pięterka. To w tym okresie Moddus Start daje najbardziej wymierne korzyści. Wpływa wówczas na pokrój rośliny poprzez wzmocnienie systemu korzeniowego oraz regulację dwóch pierwszych międzywęźli, znacząco je skracając, a jednocześnie wpływając na ich pogrubienie.

Na początku kwietnia warunki pogodowe nie są z reguły ustabilizowane i temperatury w ciągu dnia nie przekraczają 10°C. Do tego dochodzi zazwyczaj przekropna pogoda. Nowa formulacja Moddus Start zapewnia skuteczne działanie nawet w tak trudnych warunkach. Dzięki zmniejszeniu napięcia powierzchniowego ilość produktu naniesiona i zatrzymana na liściach jest większa. W związku z doskonałą przyczepnością i zwiększoną powierzchnią pokrycia na liściu, ilość substancji pobranej do wnętrza rośliny jest znacznie wyższa. Wchłanianie Moddus Start jest znacznie krótsze i już ok. 2 godziny po zabiegu znacząca część produktu jest pobrana. 

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 12:07