Jednym z odkryć, które zmieniło tradycyjne spojrzenie na technologię nawożenia azotem, są bakterie Methylobacterium symbioticum SB0023/3. Te odpowiednio wyselekcjonowane szczepy bakterii pomagają w zwiększeniu i poprawie jakości plonu, nawet podczas niesprzyjających warunków. Technologia odżywiania roślin od wewnątrz, w przeciwieństwie do aplikacji nawozu mineralnego na glebę, daje pewność zaopatrzenia uprawy w najbardziej plonotwórczy składnik także podczas suszy glebowej. Jak wiemy, odpowiednie uwilgotnienie gleby i suma opadów są niezbędne do rozpuszczenia, przemieszczenia (30 mm opadu), a następnie pobrania azotu przez korzeń. Natomiast BlueN w odróżnieniu od nawozów granulowanych odznacza się odmiennym mechanizmem działania, co jest gwarantem stałego dopływu składnika przez całą wegetację.
AZOT MINERALNY MOŻE ZASZKODZIĆ
Nawożenie pogłówne azotem bez gwarancji opadów deszczu jest nie tylko stratą pieniędzy bez spodziewanego efektu w plonie, ale jest wręcz szkodliwe. Po pierwsze – aplikacja azotu na suchą glebę prowadzi do jego strat, ponieważ z nawozów uwalnia się amoniak. Po drugie – przy zbyt dużych, przesadzonych i nieadekwatnych do uzyskiwanych plonów dawkach azotu lub w momencie suszy wzrasta zasolenie gleby o toksycznym wpływie na plantacje. Zasolenie dotyczy zwłaszcza gleb zwięzłych i mało przepuszczalnych, ale w przypadku braku opadów może wystąpić na wszystkich stanowiskach. Początkowymi objawami zasolenia jest zmiana zabarwienia roślin na niebieskawo-zielone, a następnie brunatnienie i zasychanie. W międzyczasie na liściach pojawiają się chlorozy i nekrozy. Rośliny są kruche i łatwo ulegają mechanicznym uszkodzeniom. Charakteryzują się strzelistym pokrojem o skróconych międzywęźlach oraz słabo rozwiniętym systemie korzeniowym. Dlatego najlepszym możliwym rozwiązaniem jest dywersyfikacja tradycyjnej technologii nawożenia, uwzględniająca aplikację preparatu BlueN zastępując w ten sposób część planowanego azotu.
W PEŁNI NIEZALEŻNY
Dostarczanie azotu przez Methylobacterium symbioticum do roślin odbywa się niezależnie od zasobności gleby w ten składnik. Produkt BlueN jest najlepiej przebadanym, bezpiecznym i sprawdzonym preparatem w swoim segmencie. Pomimo dużej konkurencji ze strony coraz lepszych rozwiązań mikrobiologicznych, których producenci deklarują wysoką efektywność wiązania azotu w glebie, BlueN wciąż nie ma sobie równych pod względem ilości azotu, który dostarcza roślinie. Koronnym argumentem jest także wspomniany wcześniej brak zależności od uwilgotnienia gleby, co jest jednym z głównych determinantów działania preparatów glebowych. Jeżeli zaś chodzi o samą aplikację – wykonanie takiego zabiegu jest bardzo proste i nie stanowi najmniejszego problemu. Produkt BlueN jako jedyny poddany był testom kompatybilności aż z 831 różnymi produktami z całego świata. Do grupy tej weszły herbicydy, fungicydy, regulatory wzrostu, insektycydy, adiuwanty, nawozy dolistne i biostymulatory, w tym także produkty mikrobiologiczne. Przeprowadzona analiza potwierdziła, że preparat jest mieszalny z większością wymienionych produktów. Co ciekawe, badania te obejmowały nie tylko zdolność tworzenia wspólnej mieszaniny, ale także jej ostateczną skuteczność. Pełna lista przeprowadzonych badań i wyniki testów są do pobrania dla wszystkich użytkowników na stronie www.bluen.info/stosowanie-produktu.
MECHANIZM WIĄZANIA AZOTU
Bakterie przedostają się do rośliny przez aparaty szparkowe, a następnie razem z metabolitami fotosyntezy transportowane są do strefy wzrostu, gdzie jest największa dostępność żelaza i molibdenu. Wtedy rozpoczynają cykl nitrogenazy. Oznacza to że, przy użyciu kompleksu enzymatycznego – nitrogenazy – przekształcają azot atmosferyczny N2 na azot amonowy NH4 + dostępny dla roślin. Azot ten nie jest magazynowany w roślinie, tylko od razu wbudowywany w enzymy roślinne, aminokwasy i białka. Proces ten odbywa się niezależnie od azotu dostępnego w glebie, a do jego optymalnego przebiegu niezbędna jest dostępność żelaza, molibdenu i siarki. Dzięki temu, że azot ten jest już w roślinach, nie musi być pobierany przez korzeń – co zmniejsza ich wydatek energetyczny.
POPARTE BADANIAMI
Badanie w 2024 r. pszenicy ozimej w ZDOO Bezek (woj. lubelskie) wykazało, że pszenica po aplikacji BlueN + Cropvit FeMo oraz nawożeniu azotowym zredukowanym do 120 kg N/ ha, zaplonowała wyżej o 1,5 t z 1 ha niż pola kontrolne, na których wysiano 150 kg N/ha. W innym badaniu, także z 2024 r., prowadzonym tym razem w rzepaku ozimym w SDOO Karżniczka (woj. pomorskie), wykazano, że wiosenna aplikacja BlueN+Cropvit FeMo oraz zredukowana o 30 kg dawka azotu mineralnego do 120 kg N/ha, spowodowała wzrost plonu rzędu 360 kg z ha w porównaniu z kontrolą, na której wysiano 150 kg N/ha. Na podstawie licznych danych z wyników plonowania można było wyliczyć średni ekwiwalent azotu, jaki wnosi aplikacja BlueN:
- 55 kg/ha azotu w uprawie rzepaku ozimego,• 54 kg/ha azotu w uprawie zbóż,
- 70 kg/ha azotu w uprawie kukurydzy ziarnowej,
- 62 kg/ha azotu w uprawie buraka cukrowego,
- 47 kg/ha azotu w uprawie ziemniaka.
Ponadto wg najnowszych informacji zastosowanie preparatu bakteryjnego BlueN będzie jeszcze bardziej opłacalne dla wszystkich producentów rolnych. Zapowiedzi zmian, które ruszają w ekoschematach 2025 będą uprawniały do dopłaty za zakup produktu BlueN kwotą w wysokości 22,47 euro/ha.