StoryEditor

Woda z pól ustępuje, rusza wegetacja…

Kilkudniowe wyraźne ocieplenie sprawia, że z pól intensywnie znikają zastoiska wodne.
27.02.2017., 14:02h

Jeszcze do niedawna gleba była zamarznięta nawet na głębokośći 50–60 cm, ale systematyczne ocieplenie powietrza i gleby, a także towarzyszące temu opady spowodowały, że na wielu polach pojawiły się zastioska wodne. Przy takiej pogodzie, a prognozy zapowiadają dalsze ocieplenie, gleba zaczęła rozmarzać i woda powoli zaczyna ustępować z pól.

Woda jest szybko odprowadzana pod warunkiem sprawnego działania systemu melioracyjnego. To dobry znak, gdyż zbyt uwilgotnione podłoże – brak wystarczającej ilości powietrza – nie stwarzał korzystnych warunków do ruszenia wegetacji, a zwłaszcza regeneracji roślin po zimie.

Wczesne ruszenie wegetacji, a jest to proces nieodwracalny, ma jednak swoje dwa oblicza. Związany jest z nim zanik naturalnej zimotrwałości roślin, co grozi ich większą wrażliwością na przymrozki wiosenne. Z drugiej strony pozwala oziminom wcześnie odbudować masę wegetatywną, korzystając z większych zasobów wody glebowej. Czas pokaże, który wariant okaże się przychylniejszy dla rolnika, jednak na żaden z nich nie ma się obecnie większego wpływu.

Za ok. 2–3 tyg. można już będzie wjechać natomiast na pola z pierwszą wiosenną dawką azotu, siarki, regulatorów wzrostu, czy pestycydu. Szacunkowe regiony początku ruszenia wegetacji – patrz mapka.

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 14:24