Kolejna edycja Dni Pola Innvigo została zorganizowana 20 czerwca br. w Urbanowicach w województwie opolskim. W czasie spotkania rolnicy mieli niesamowitą okazję zapoznać się z technologiami i rekomendacjami firmy.
Na platformie doświadczalnej zaprezentowane zostały poletka, na których można było zobaczyć na własne oczy efekty zastosowanych rozwiązań Innvigo.
Na terenie wydarzenia znajdował się także namiot diagnostyczny, w którym odbył się panel ekspercki, dotyczący zmian w spektrum patogenów atakujących zboża oraz rzepak.
Technologia Innvigo w zbożach
Gospodarzem doświadczeń na pszenicy ozimej był Marcin Bystroński, Menedżer ds. upraw rolniczych.
Zaprezentował zarówno wiosenne i jesienne rozwiązania herbicydowe oraz efekty ochrony fungicydowej. Warto zwrócić uwagę na jesienną ochronę zbóż, tutaj sprawdzi się preparat Cezaro 754 S.C., który składa się z następujących substancji czynnych:
- flufenacet,
- diflufenikan,
- florasulam,
oraz Trivino 599,5 S.C.:
- diflufenikan,
- flufenacet,
- penoksulam.
Oba preparaty zostały wprowadzone do oferty firmy w ubiegłym roku.
Rekomendacja na wiosnę to Fundamentum 700 WG (tribenuron metylowy, metsulfuron metylowy, florasulam). Natomiast w doświadczeniach fungicydowych wysoką skutecznością wykazały się technologie oparte na środkach Kier 450 SC (azoksystrobina, difenokonazol, tebukonazol) oraz Gavial 375 SC (protiokonazol, azoksystrobina), który jest jedną z ostatnich nowości INNVIGO.
Technologia Innvigo w rzepaku ozimym
Technologię w rzepaku ozimym zaprezentował Michał Filipowski, Menedżer ds. upraw Innvigo. Na kwaterach herbicydowych można było oglądać rozwiązania
- doglebowe,
- nalistne i sekwencyjne.
Bardzo dobrze chwastami poradziła sobie technologia oparta na preparatach doglebowych:
- Mezzo 500 SC (metazachlor),
- Boa/Efector 360 CS (chlomazon),
- i Baristo 500 SC (napropamid).
Wyróżnić trzeba również zabieg powschodowy wykonany za pomocą środków Major 300 SL (chlopyralid) i Zorro/Pikas 300 SL (pikloram).
Jeżeli chodzi o technologię dwuzabiegową, Innigo poleca:
- Mepik 300 SL (chlorek mepikwatu),
- X-Met 100 SL (metkonazol),
- Dafne/Porter 250 EC (difenokonazol) z Bukatem/Ambrossio 500 SC (tebukonazol) lub X-Metem 100 SL.
- Natomiast w ochronie okołokwitnieniowej zabiegi z azoksystrobiną i z użyciem fungicydu Gavial 375 SC.
Ochrona insektycydowa polecana przez Michała Filipowskiego to acetamipryd w połączeniu z deltametryną, czyli Los Ovados 200 SE i Delmetros/Koron 100 SC.
Technologia Innvigo w kukurydzy
Na poletkach z kukurydzą można było posłuchać Tomasza Przybylskiego, Menedżera ds. upraw rolniczych, który zaprezentował doświadczenia z użyciem preparatów kompletnych, jak i wybranych kombinacji. W tegorocznym przebiegu pogody w kukurydzy najbardziej sprawdził się
- doglebowy herbicyd Metodus 650 WG (izoksaflutol, mezotrion i terbutylazyna),
- a w fazie 3-4 liści powschodowy Henik/Nixon 50 SG (nikosulfuron).
Nie tylko główne uprawy polowe, a i słonecznik
W czasie pokazów można było także zobaczyć efekty wybranych zabiegów w uprawie słonecznika oraz soi. Z preparatów polecanych dla plantatorów, Jacek Kozłowski, R&D Specialist poleca Amstaf 800 EC (prosulfokarb), czyli herbicyd przeznaczony do zastosowań doglebowych i nalistnych.
Pokazy nie tylko dla polskich rolników
W Dniach Pola Innvigo mieli okazję zabrać udział goście z Czech m.in. pracownicy tamtejszego oddziały firmy, a także ich klienci. W Czechach najpopularniejsze uprawy to zboża i rzepak, a ostatnio na znaczeniu zyskuje uprawa kukurydzy.
Unia i autonomiczny robot
Partnerem spotkania były przedsiębiorstwa Unia – krajowy producent maszyn rolniczych oraz Saatbau Polska – dystrybutor kwalifikowanego materiału siewnego.
Podczas wydarzenia można było uczestniczyć w pokazie polskiego robota, który tym razem zajął się opryskiem kukurydzy.
Bernat Patrycja