Nie można dzisiaj uprawiać profesjonalnie i z dobrym efektem ekonomicznym ziemniaków, bez dobrej znajomość cech odmian, które są dostępne na rynku. Jednak przy wyborze konkretnej odmiany warto wiedzieć także, jak kształtuje się jej wartość użytkowa, czy przechowalnicza w porównaniu z innymi ofertami.
Wybór nie jest łatwy, chociażby z powodu dużej podaży odmian na rynku i zróżnicowania ich cech wartości gospodarczej. Niezależnie więc, czy będzie ona uprawiana na dużych plantacjach, czy niewielkich powierzchniach przydomowych, rolnicy powinni kierować się obiektywnymi wynikami badań odmianowych przeprowadzanych w zróżnicowanych warunkach przyrodniczych naszego kraju.
Źródłem takich informacji od ponad 20 lat jest system porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego (PDO), koordynowany przez krajoą instytucję – COBORU. Badania te, o zasięgu krajowym, pozwolił w sezonie wegetacyjnym 2017 i 2018 w ponad 40 punktach doświadczalnych sprawdzić walory ilościowe i jakościowe 36 odmian konsumpcyjnych oraz 16 skrobiowych. Pochodziły one z Krajowego rejestru (KR) lub ze Wspólnotowego katalogu odmian roślin rolniczych (CCA)…
Pełny artykuł, LOZ i tabela z wynikami badań PDO – patrz nowe wydanie 03?2019 „top agrar Polska”.
[bie]
StoryEditor
Wyniki badań PDO i LOZ ziemniaka
Po trudnych sezonach wegetacyjnych rolnicy poszukują odmian przydatnych do uprawy w stresowych warunkach. Szczególnie pomocne w tych staraniach są tzw. LOZ i wyniki badań PDO.