Organizatorzy i Partnerzy
Organizatorem wydarzenia była firma PROCAM, wiodący dostawca nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa, we współpracy z HORSCH Maschinen GmbH, producentem innowacyjnych maszyn rolniczych. Konferencję wsparli również partnerzy, wśród których znaleźli się: BASF, Syngenta, Raitech, BIO-GEN, ASD TOYOTA Ukleja, Browar Amber, ICL Polska, BIO-LIDER, CREDIT AGRICOLE BANK POLSKA SA, Limagrain,Enricom Biogas, Agro Kompani, Agro Sznajder WKP, Kalchem oraz Zip Agro.
Prowadzenia imprezy podjęli się przedstawiciele PROCAM: Michał Ciszak – Prezes Zarządu oraz Łukasz Kostyk - Dyrektor ds. Projektów Strategicznych.
Program i Prelegenci
Konferencja obfitowała w inspirujące wystąpienia ekspertów, którzy omawiali najnowsze technologie 4.0 dla rolnictwa. Przedstawili oni innowacje, które rewolucjonizują zarządzanie gospodarstwami, zwiększają wydajność, poprawiają jakość plonów i zmniejszają zużycie zasobów naturalnych.
Wśród prelegentów znaleźli się:
- Theodor Leeb (Horsch), który zaprezentował rozwiązania w nowoczesnej technice ochrony roślin i nawożenia oraz możliwości ich zastosowania w hybrydowych technologiach łączących rozwiązania biologiczne i konwencjonalne.
- Prof. UPP dr hab. Łukasz Sobiech, który skoncentrował się na problemie odporności chwastów na herbicydy.
- Mirosław Marciniak (InfoGrain), który omówił sytuację na rynku zbóż i rzepaku w drugiej części sezony 2024/2025.
- Dr inż. Dariusz Wyczling i Michał Jędrzejewski (PROCAM), którzy zaprezentowali perspektywy wykorzystania technologii 4.0. wspierającej rozwój oraz optymalizację produkcji rolnej. Reprezentanci PROCAM wskazali, iż dzieje się tak dzięki wykorzystaniu doradztwa agronomicznego, wspieranego przez monitoring i modele satelitarne. Poza tym bardzo istotnym elementem racjonalizacji w rolnictwie jest właściwy dobór odmian, hybrydowy system nawożenia w połączeniu ze skutecznym programem ochrony upraw.
- Paweł Motyl, światowy ekspert w dziedzinie technologii, strategii i przywództwa, który przedstawił wyzwania związane z wdrażaniem najnowszych rozwiązań technicznych w coraz bardziej nieprzewidywalnej codzienności.
Tematyka i przebieg Konferencji
- Prelekcje ekspertów z dziedziny agronomii, rolnictwa precyzyjnego, ekonomii oraz
- Najnowsze rozwiązania technologiczne dedykowane nowoczesnym gospodarstwom.
- Spotkania z liderami rynku i przedstawicielami gospodarstw wdrażających innowacyjne
- Rola liderów i technologii w przyszłości rolnictwa.
- Wymiana doświadczeń w gronie profesjonalistów.
Działania dodatkowe
Podczas konferencji trwała zbiórka na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w którą aktywnie zaangażowali się uczestnicy. Zarządzający PROCAM zadeklarowali, iż po podliczeniu przez sztab WOŚP kwoty zebranej na konferencji, firma podwoi zebraną sumę dokonując dodatkowej wpłaty na rzecz 33 finału Orkiestry - tej samej wielkości co zebrana wśród uczestników 22 stycznia.
Na miejscu obecna była także dr n. med. Alicja Rustowska-Rogowska, która przeprowadzała dla chętnych wideodermatoskopowe badania skóry, zwracając uwagę na fakt, że rolnicy są szczególnie narażeni na nowotwory skóry ze względu na przewlekłą ekspozycję na słońce podczas wykonywania swoich polowych obowiązków.
Firma HORSCH zaprezentowała swoje maszyny takie jak opryskiwacz samojezdny Leeb 8.300 PT, siewnik Focus 6 TD oraz opryskiwacz Leeb 12 TD. Przedstawiciele Raitech umożliwili przetestowanie stoiska rolnictwa precyzyjnego z symulatorem oraz umożliwili zasiadanie za kierownicą jednego z dwóch modeli ciągników New Holland. Chcącym wypróbować możliwości przejazdu po własnym polu sprawdzonym autem osobowym z pomocą przyszła firma ASD TOYOTA Ukleja prezentując na miejscu 4 modele aut ze swojej oferty dla rolnictwa.
Podsumowanie
Konferencja „Rolnictwo Jutra – Technologia 4.0” pokazała, że technologie 4.0 nie są już opcją, ale koniecznością. Dzięki wsparciu PROCAM, Horsch i partnerów wydarzenie okazało się znaczącym krokiem w stronę innowacyjnego, a zarazem zrównoważonego rolnictwa.
Podczas rozmów w kuluarach można było usłyszeć od uczestników konferencji, że mają tego świadomość, iż Technologie 4.0 nie są już jedynie opcjonalnym narzędziem, ale stają się koniecznością, której wdrożenie ma kluczowe znaczenie dla przyszłości branży rolniczej. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań pozwala na bardziej efektywne zarządzanie gospodarstwami rolnymi, poprawę jakości produktów rolnych, a także przyczynia się do ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju rolnictwa.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz partnerom za zaangażowanie i wkład w rozwój przyszłości rolnictwa. Aby uzyskać więcej informacji organizatorzy zapraszają do kontaktu z doradcami PROCAM działającymi na terenie całego kraju.