StoryEditor

Wysoka skuteczność niskich dawek glifosatu

Dania: Pod koniec zeszłego roku KE przedłużyła możliwość stosowania glifosatu o kolejne 10 lat. Nie wszystkich rolników to jednak ucieszy, bowiem substancja nie może być stosowana chociażby to desykacji rzepaku (zbyt duże ryzyko jej pozostałości w nasionach związane niestety z niewłaściwym stosowaniem tej substancji).

02.01.2025., 08:00h

Niższe dawki glifosatu

W związku z tym naukowcy i praktycy wciąż szukają sposobów, by bez utraty skuteczności można było stosować niższe dawki glifosatu. Duńczycy wpadli na pewien pomysł, który ma umożliwiać zmniejszenie dawki tej popularnej substancji chwastobójczej o 30–50%.

Firma BioNutria podczas targów Agromek 2024, największych w Europie Północnej, które odbyły się pod koniec listopada 2024 r. w Danii, zaprezentowała dwa produkty do stosowania z glifosatem:

  • Bio pH Control i
  • Bio Ammoniumsulfat.

Zobacz także: Co się stanie w rolnictwie jeśli wycofają glifosat?

Pierwszy to kondycjoner wody, a drugi to znany już siarczan amonu w nowej formulacji. Można by powiedzieć, że nic odkrywczego, ale wyniki, które firma przedstawiła, są obiecujące. Chodzi o skuteczność w zwalczaniu kostrzewy czerwonej i samosiewów rzepaku.

Przede wszystkim zwrócono uwagę na ważne przy stosowaniu herbicydów pH cieczy, które obniża pierwszy z adiuwantów. Dodatek 0,15 l/100 l wody obniżał pH do 3,1. Wraz z dodatkiem 2 l/ha Bio Ammoniumsulfatu i glifosatem w dawce 1,5 l/ha uzyskano skuteczność 90% (kostrzewa) i 99% (samosiewy rzepaku). Przy dawce 0,75 l/ha glifosatu skuteczność wyniosła odpowiednio 80 i 95%.

image

"Od pola do stołu" - od 5 lat bez nowej substancji czynnej. KE wycofuje środki i nie daje alternatyw rolnikom

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. styczeń 2025 08:02