StoryEditor

Wyzwania przed PDO

Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe jest w naszej przestrzeni już od dwóch dekad. Mało kto wie, że jest to unikat na skalę europejską pod względem liczby odmian i zakresu badań, a koledzy - farmerzy z innych krajów często nam tego systemu zazdroszczą.  
17.11.2021., 11:11h
Co pięć lat zmienia się kadencja Krajowego Zespołu Koordynacyjnego PDO. Obecnie mamy już piąte rozdanie. Zespół Koordynacyjny to nie gremium papierowe. Co kilka miesięcy są spotkania grup czy całego Zespołu. Podejmuje się wówczas decyzje dotyczące zakresu badań, ich skali, finansowania czy kierunków rozwoju.

Obecnie przed oceną odmian w ramach COBORU, a także Zespołu PDO, stoją nowe wyzwania wynikające z zielonego ładu. Jednym z nich jest ocena odmian pod względem ich przydatności do uprawy w gospodarstwach ekologicznych. W tym celu grunty w miejscach badania, szczególnie w SDOO będą w najbliższych latach przekształcane w części pod spełniające wymagania ekorolnictwa. Już jedna stacja w woj. małopolskim ma odpowiedni certyfikat, a kolejne są w okresie przejściowym.

Drugie wyzwanie to sprostanie rosnącym potrzebom produkcji białka roślinnego. Dotyczy to nie tylko naszego kraju, ale planów całej UE mających na celu uniezależnienie się od importu śruty sojowej. Do tego od kilku lat w COBORU prowadzona jest inicjatywa białkowa. Jej efektem jest wzrost liczby badań odmian roślin strączkowych, w tym najnowszej uprawy na naszych polach – soi.

Kolejny problem do rozwiązania przed odmanoznawcami to ocena pod względem odporności na choroby i szkodniki. Odmiany takie nadawać będą nie tylko do uprawy w ekorolnictwoie, ale także w rolnictwie konwencjonalnym, gdyż mamy coraz mniej substancji czynnych środków ochrony roślin.
tcz

Zobacz wideo!

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. grudzień 2024 20:55