Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadza właśnie wzmożone kontrole, które mają na celu zminimalizowanie zagrożeń, które wynikają ze sprzedaży określonych środków ochrony osobom, które nie mają na ich stosowanie odpowiednich uprawnień i często nie są świadome ryzyka, jakie niesie ze sobą nieumiejętne stosowanie preparatów chemicznych, chociażby takich, które zwierają fosforek glinu. Więcej o tym TUTAJ: Zaostrzenia w sprzedaży środków ochrony roślin. Kołodziejczak zapowiada zmiany!
Kontrola dystrybutorów ŚOR – kiedy popełnione jest przestępstwo?
PIORiN podczas kontroli dystrybutorów zwraca uwagę na to, czy dany punkt sprzedaży środków ochrony roślin dokonuje wymogu prawnego, jakim jest sprzedaż preparatów przeznaczonych tylko dla użytkowników profesjonalnych osobom, które mają odpowiednie kwalifikacje, po skończonym pozytywnie szkoleniu.
Jeżeli w drodze kontroli okaże się, że doszło do nieprzestrzegania tego zakazu, PIORiN może podjąć takie działania, które koniec końców w drodze administracyjnej doprowadzą do zakazu prowadzenia przez danego przedsiębiorcę działalności w zakresie sprzedaży środków ochrony roślin. Dodatkowo składane jest zawiadomienie do organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Ważne szkolenia dla rolnika
Aby można było w pełni legalnie i bezpiecznie używać środków ochrony roślin, przeznaczonych dla profesjonalistów, niezbędne jest ukończenie odpowiednich szkoleń takich jak:
- ze stosowania środków ochrony roślin lub
- doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin, lub
- integrowanej produkcji roślin.
- Środki ochrony roślin mogą być również zbywane osobom, które nie wcześniej niż przed upływem 5 lat, przed nabyciem tych środków, ukończyły szkolenie wymagane od użytkowników profesjonalnych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym – dodaje PIORiN.
Ukończenie szkolenia musi być potwierdzone dokumentem.
Jakie kary za sprzedaż ŚOR nieuprawnionym osobom?
Jeżeli dystrybutor nie przestrzega wymogów, wynikających z art. 28 ustawy o środkach ochrony roślin, musi liczyć się z możliwością nałożenia na niego sankcji administracyjnych, ale również konsekwencjami, które wynikają z kodeksu karnego np. wcześniej wspomniane zakazanie sprzedaży śor.
Bernat Patrycja