– W 2015 r. sprzedaliśmy na całym świecie ponad 33 mln ton produktów, lecz misją firmy Yara jest także dbanie o to, aby odpowiedzialnie żywić ludność na świecie i chronić naszą planetę. Pamiętajmy jednak, że aby to zrobić, najpierw musimy „nakarmić” rośliny. Dlatego też ciągle inwestujemy w projekty badawcze dotyczące m.in. efektywnego wykorzystania wody, która jest niezbędna do pobierania składników pokarmowych z gleby – mówiła Anke Kwast, szefowa Centrum Badawczego Yara w Hannignhof (Niemcy) podczas międzynarodowej konferencji: „Rolnictwo precyzyjne: Nauka praktyce”. Konferencja ta jest pierwszym etapem szerszego programu Yara International, który ma na celu promowanie zrównoważonego rolnictwa i precyzyjnego, efektywnego nawożenia, przy zaangażowaniu Parlamentu Europejskiego i Europejskiej Komisji ds. Rolnictwa.
W firmie Yara trwają prace nad systemem efektywnego stosowania wody, w efekcie których powstał, tzw. Yara Water-Sensor (czujnik wody). Czujnik ten umieszczany jest na roślinach i pozwala on na kontrolowanie zużycia wody na podstawie relatywnych zmian turgoru w liściu i na tej podstawie szacuje poziom wody w roślinie i dostosowuje poziom nawadniania. Zdaniem Anke Kwak, system ten pozwala zaoszczędzić ok. 20% wody na plantacjach nawadnianych, przy niezmiennym poziomie plonowania upraw. Wykorzystywany jest on m.in. w uprawie oliwek czy roślin cytrusowych w takich krajach jak Hiszpania, USA czy Brazylia.
Jednym z sztandarowych projektów firmy Yara jest także zwiększenie efektywności stosowania nawozów azotowych i wykorzystania azotu przez rośliny.
– W Unii Europejskiej efektywność stosowanego azotu wynosi 62%, ale naszym zdaniem możemy uzyskać poziom 83%. I to jest naszą misją – mówił Joachim Lammel z firmy Yara.
Jednym z rozwiązań proponowanych przez firmę Yara jest system precyzyjnego nawożenia azotem z wykorzystaniem urządzenia Yara N-Sensor. Występuje ono w dwóch wariantach: Yara N-Sensor ALS z własnym źródłem światła (może pracować także w nocy) oraz Yara N-Sensor II z pasywnym wykorzystaniem światła dziennego. Wprawdzie na rynku dostępne są oba typu urządzeń, jednak przedstawiciele firmy Yara podkreślają, że powoli wycofują się ze sprzedaży urządzenia z pasywnym źródłem światła. Urządzenia N–Sensor pracują w 35 krajach na ok. 1 600 000 ha.
N-Sensor mierzy przybliżoną ilość pobranego azotu i przelicza ją na kg/ha. Urządzenie to może pracować z dowolnym rozsiewaczem lub opryskiwaczem ze sterowaniem elektronicznym (posiadającym możliwość zmiennej aplikacji dawki). Może ono być wykorzystywane w uprawie zbóż ozimych i jarych, rzepaku ozimego, kukurydzy i ziemniaków. Instaluje się je na dachu ciągnika lub opryskiwacza. Celem jest dopasowanie dawki azotu do aktualnej kondycji roślin, ich stadium rozwojowego, a także aktualnych warunków pogodowych, tak aby składnik ten został pobrany i wykorzystany w sposób jak najbardziej efektywny.
Jednym z nowszych rozwiązań jest moduł do zmiennego aplikowania regulatorów wzrostu i fungicydów. W przypadku regulatorów wzrostu N-Sensor dostosowuje jego dawkę w zależności od ilości pobranego azotu, odmiany, fazy rozwojowej roślin i stosowanej substancji czynnej. Trwają także prace nad możliwością zmiennej aplikacji herbicydów.
Firma Yara stawia także mocno na różnego rodzaju aplikacje mające ułatwić rolnikowi podejmowanie decyzji. Jedną z takich aplikacji CheckIT pomagająca ustalić na podstawie zdjęć objawów niedoboru składników pokarmowych, którego składnika brakuje roślinom na naszym polu. Na całym świecie ma ona już ok. 100 tys. pobrań – dostępna jest także w wersji polskiej. Z kolei Yara ImageIT jest aplikacją przeznaczoną do określania pobrania azotu przez rośliny (w Polsce głównie wykorzystywana jest w rzepaku) oraz służy do ustalania rekomendowanej dawki azotu bazując na zdjęciach plantacji. Pokazuje także jaką dawkę azotu należy zastosować, aby uzyskać optymalny plon i jego jakość. ImageIT dostarcza zalecenia nawozowe bazując na rekomendowanych produktach Yara.