Podczas chłodnej jesieni i przy niewystarczająco wilgotnej glebie wzrost pszenicy i jęczmienia jest powolny, nawet przy zachowaniu optymalnego terminu siewu. Sytuacja ta powoduje, że rozwój patogenów porażających liście zbóż jest także spowolniony. Jednak w tym roku doświadczamy znaczących anomalii pogodowych. Trzeba więc mieć na uwadze, że prawdopodobnie sezon 2018/2019 rozpocznie się w warunkach wskazujących na ocieplenie się klimatu, co także przyspieszy rozwój sprawców chorób.
Gdy gleba jesienią będzie wilgotna i będzie wystarczająco ciepło, wysiane odmiany pszenicy i jęczmienia będą rozwijać się szybko i w krótkim czasie uzyskają dużą masę liści. Odpowiednie rozkrzewienie roślin jest korzystne, ale są one wówczas narażone w większym stopniu na infekcje grzybów chorobotwórczych. Zielona masa liści tworzy odpowiedni mikroklimat do rozwoju grzybów, a skracający się dzień powoduje, że roślinom nie jest dostarczana odpowiednia ilość promieniowania słonecznego. Warunki te sprawiają, że uprawy są bardziej podatne na infekcje przez różne czynniki chorobotwórcze…
Pełny tekst artykułu, w tym: uzasadnienie wykona...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Zabieg T-0 powstrzyma zapędy sprawców chorób
Zbliżające się terminy nowych zasiewów ozimin to także czas kolejnego cyklu rozwoju chorób grzybowych, a pszenica i jęczmień są dla nich łatwym łupem. Zabieg T-0 może jednak powstrzymać te zapędy.