W tym roku początek astronomicznej zimy przypada 21 grudnia o godz. 16.59. Słońce przejdzie wówczas przez punkt Koziorożca (przesilenia zimowego), a kąt padania promieni słonecznych na półkulę północną jest wtedy najmniejszy. W tym samym czasie na półkuli południowej zaczyna się lato. Na półkuli północnej będzie to najkrótszy dzień w roku, a na południowej – najdłuższy.
Podczas zimy astronomicznej pora dnia jest krótsza od pory nocnej, jednak z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa. Zima ta potrwa do 20 marca do godz. 16.33, kiedy to Słońce przejdzie przez punkt Barana (punkt równonocy wiosennej) i zacznie się astronomiczna wiosna. Zima potraw więc u nas 88 dni 23 godziny i 34 minuty. To ruchoma data, która oscyluje wokół jednego dnia, zależy m.in. od tego, czy dany rok jest rokiem przestępnym.
Zima kalendarzowa i meteorologiczna
O ile termin astronomicznej zimy zmienia się z roku na rok, o tyle data rozpoczęcia kalendarzowej zimy jest niezmienna. Zawsze wypada w tym samym dniu, tj. 22 grudnia. W 2021 rok będzie to środa. Kalendarzowa zima będzie trwała do 21 marca, czyli do rozpoczęcia wiosny. Ponieważ data astronomicznej zimy jest zmienna, co kilka lat jest ona identyczna z terminem zimy kalendarzowej.
Z kolei meteorologiczna zima rozpoczęła się u nas 1 grudnia 2021 r. Potrwa trzy miesiące i zakończy się 28 lutego.
[bie]