Proponowane zmiany mają umożliwić państwom Wspólnoty wprowadzenie ograniczenia lub zakazu stosowania w części lub na całym ich terytorium GMO w żywności i paszy (zatwierdzonej wcześniej na poziomie Unii Europejskiej) w wyniku nadrzędnych przyczyn innych niż ryzyko dla zdrowia ludzi i zwierząt, lub środowiska – są to kryteria odrębne od tych rozpatrywanych przez EFSA podczas oceny ryzyka.
Jeśli jakieś państwo będzie chciało skorzystać z tej zmiany przepisów i wprowadzić zakaz na takich zasadach, będzie musiało przedstawić indywidualne uzasadnienie, biorąc pod uwagę dany organizm transgeniczny, typ przewidywanego środka oraz szczególne okoliczności na poziomie krajowym i regionalnym, które mogą uzasadnić wprowadzenie takiego zakazu.
Dzięki takiemu rozwiązaniu zmian w przepisach możliwe będzie wprowadzenie zakazu w danym kraju, przy zachowaniu jednocześnie legalności środków względem zasad obowiązujących na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej i instytucjonalnych unijnych ram.
Nowe przepisy dotyczą rozporządzenia 1829/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy (Dz.Urz. UE L 268 z 18.10.2003, str. 1; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 32, str. 432). ag
Fot. T. Czubiński
Źródło: MRiRW