StoryEditor

Zamiast kizerytu?

Siarczan magnezu to dla wielu rolników podstawowe źródło magnezu dla roślin. Czy jego dolistną formę można także zastosować doglebowo?
27.11.2018., 12:11h
Krystaliczny siarczan magnezu – siedmiowodny, tzw. sól gorzka to nawóz, który podawany jest roślinom właściwie tylko i wyłącznie przez liść. Jest to standard, który nie zmienia się od lat. Praktyka jednak pokazuje, że pewne nawyki mogą ulegać zmianie. Tak jest w przypadku krystalicznego siarczanu magnezu i pytań z terenu od rolników o jego możliwe zastosowanie doglebowe.

Z punktu widzenia chemicznego oraz rośliny i jej fizjologii nie ma właściwie przeciwwskazań, by siedmiowodny siarczan magnezu zastosować doglebowo. Cechuje się on bardzo dobrą rozpuszczalnością i to właśnie m.in. ta cecha predysponuje go do stosowania nalistnego, a nie doglebowego. Nawóz po dostaniu się do gleby rozpuści się praktycznie natychmiast i szybko przedostanie do roztworu glebowego. Niestety zastosowanie wymaganej pod konkretną roślinę uprawną dawki magnezu to konieczność zastosowania wysokich dawek soli gorzkiej. Jeśli zrobi się to jesienią to istnieje ryzyko, że składniki z nawozu mogą zostać wymyte podczas mokrej zimy. Takie ryzyko jest zdecydowanie mniejsze w przypadku zastosowanego doglebowo kizerytu, który rozpuszcza się wolniej, stopniowo.

Problemem technicznym, przed którym staje rolnik decydując się stosowanie pogłównie soli gorzkiej jest krystaliczna forma nawozu. Rozsiewanie np. 250–350 kg/ha nawozu o tej strukturze fizycznej nie jest łatwe do wykonania i praktycznie eliminuje ten nawóz z takiego użytkowania.

Więcej o tym, czy zasadne jest stosowanie soli gorzkiej doglebowo przeczytasz w grudniowym wydaniu „top agrar Polska” od strony 76.


jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 13:39