StoryEditor

Zaostrzenia w sprzedaży środków ochrony roślin. Kołodziejczak zapowiada zmiany!

W ostatnim czasie wiadomości obiegła informacja o śmiertelnym zatruciu, którego przyczyną była prawdopodobnie substancja przeciwko gryzoniom. Michał Kołodziejczak zorganizował w tej sprawie konferencję. Czy punkty sprzedaży stracą pozwolenia na obrót środkami ochrony roślin?

14.11.2024., 14:57h

PIORiN apeluje

Po ostatnich tragicznych wydarzeniach związanych z zatruciem fumigantami, PIORiN wystosował ostrzeżenie.

- Odnosząc się do ostatnich przypadków zatruć fumigantami, zastosowanymi jako środki do zwalczania gryzoni, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa apeluje do dystrybutorów i użytkowników środków ochrony roślin o przestrzeganie prawa w zakresie obowiązkowych szkoleń oraz postępowanie zgodnie z etykietami preparatów. Stosowanie fumigantów pozostawmy podmiotom profesjonalnym, a w użytku domowym korzystajmy z innych preparatów, skutecznych w zwalczaniu gryzoni – czytamy na stronie PIORiN.

Zobacz także: PAMIĘTAJ o odnowieniu szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin!

PIORiN prowadzi postępowanie wyjaśniające

W związku z tą przykrą sytuacją, PIORiN prowadzi postępowanie wyjaśniające, które ma na celu ustalenie przyczyny, a także źródło nabycia tego preparatu. Przypominamy, że zarówno dystrybutorzy, jak i użytkownicy środków ochrony przy sprzedaży i zakupie preparatów, które przeznaczone są dla użytkowników profesjonalnych, a w szczególności fumigantów, zawierających fosforek glinu, na które potrzebne jest odrębne szkolenie, przestrzegali przepisów prawa.

image

Tej substancji czynnej nie każdy może używać. Potrzeba specjalnego szkolenia!

Luka prawna w sprzedaży środków ochrony

Jak poinformował na swoim koncie na Facebooku Michał Kołodziejczak, wczoraj 13 listopada br. w ministerstwie odbyło się spotkanie z przedstawicielami branży fumigacyjnej oraz ekspertami i urzędnikami odpowiedzialnymi za nadzór i kontrole w obrocie nad środkami do fumigacji.

- Zastane przeze mnie w ministerstwie przepisy prawa tworzyły luke, którą wykorzystali internetowi sprzedawcy aby generować większą sprzedaż tych niebezpiecznych środków umożliwiając zakup osobom ktore nigdy nie powinny wejść w ich posiadanie. Ta łatwość w nabywaniu bardzo toksycznych środków mogła przyczynić się do śmierci trójki dzieci w ostatnich dniach (sprawy ciągle są badane przez prokuraturę). Nie czekając na ich wynik, przyśpieszyłem prace nad uszczelnieniem przepisów, by zwiększyć bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko przypadkowych zatruć. Planowane zmiany ograniczą dostępność tych środków w sprzedaży internetowej lub nawet całkowicie ją wyłączą - napisał Michał Kołodziejczak. 

Bezpieczeństwo stosowania środków ochrony roślin

Dzisiaj 14 listopada podczas konferencji, którą zwołał sekretarz stanu Michał Kołodziejczak mówiono przede wszystkim o bezpiecznym stosowaniu środków ochrony. 

- Proszę Państwa, obserwujemy informacje i słyszymy wiadomości o dostępnie do zakupu środków ochrony roślin przeznaczonych do deratyzacji. Przypominam, że tego środka nie może kupić ani użyć nikt, kto nie jest przeszkolony. Mieliśmy bardzo dużo informacji, że takie produkty trafiają w ręce osób nieodpowiednich, które kupowały go przez Internet – powiedział Kołodziejczak.

Kołodziejczak w czasie konferencji poinformował o odbytych rozmowach z dwoma, dużymi platformami zakupowymi, jak OLX i Allegro, które zgodziły się na wycofanie tych środków. Dodał również, że czeka również na rozmowę m.in. z Amazonem.

Prokuratura zawiadomiona o popełnieniu przestępstwa

- Jednocześnie chcemy poinformować, że poinformowaliśmy prokuraturę i prokuratora generalnego o możliwości popełnienia przestępstwa, przez tych, którzy ten środek sprzedawali przez internet. Każdy, kto kupuje musi mieć świadectwo ukończenia odpowiedniego szkolenia. Przy sprzedaży internetowej, nie było to wymagane, znajdowała się tylko informacja, że kupujący takie zaświadczenie musi posiadać. Nie było żadnej weryfikacji – dodał.

Punkty handlowe stracą zezwolenie na sprzedaż środków ochrony

Michał Kołodziejczak poinformował także o podjętych krokach.

- Wnioskował do Pana inspektora, o to, żeby Ci, którzy wprowadzili i sprzedawali takie środki przez Internet lub bezpośrednio, bez weryfikacji, żeby natychmiastową decyzją było odebranie pozwolenia na obrót środkami ochrony roślin – zaznaczył Kołodziejczak.

Utylizacja środków ochrony

Utylizacja środków zawierajacych fosforek glinu, czyli są to preparaty o nazwach handlowych:

Quickphos Tablets 56 GE, Quickphos Pellets 56 GE, Quickphos Bags, Quphos Pellets 56 GE, Phostoxin Tablet, Phostoxin Bag, Phostoxin Tablet, Morta, Masterphos Tabletki 56 GE, Masterphos Peletki 56 GE, Greenphos Tablets, Greenphos Pellets 56 GE, Greenphos Pellets Proffesional 99 GE, Greenphos, Greenphos Pellets Expert 100 GE, Greenphos Pellets Professional 99,3 GE, Greenphos Pellets Professional 99,2 GE, Greenphos Pellets Professional 99,1 GE, APS, APS Peletki, APS Tabletki, Delicia Gastoxin, Sobieski 56T, Sobieski 56P, Fumiphos.

Adresy jednostek Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Jak bezpieczenie stosować środki ochrony?

  • środki ochrony roślin, przeznaczone do ochrony upraw, nie mogą być stosowane w innym celu,
  • środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych (jak rolników, leśników) mogą nabywać i stosować wyłącznie osoby właściwie przeszkolone, posiadające ważne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia,
  • środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z zapisami etykiety,
  • środki ochrony roślin należy przechowywać i stosować w sposób wykluczający narażenie ludzi, w szczególności dzieci,
  • środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych nie mogą być stosowane przez amatorów, działkowców.

- Środki ochrony roślin przeznaczone do ochrony upraw metodą fumigacji nie mogą być stosowane w budynkach mieszkalnych i w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie oraz zwierzęta gospodarskie lub domowe. Miejsce zastosowania takich środków ochrony roślin należy właściwie oznakować oraz zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, przede wszystkim dzieci. Szczególne środki bezpieczeństwa należy powziąć stosując preparaty zawierające w swoim składzie fosforek glinu, fosforek magnezu i fluorek sulfurylu - przypomina MRiRW. 

 

Bernat Patrycja

Fot: Kołodziejczak "X"/Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 08:33