StoryEditor

Zaprawianie zbóż, a integrowana ochrona

Zgodnie z zaleceniami integrowanej ochrony roślin każdy zabieg chemiczny należy uzasadnić i stosować w oparciu o sygnalizację i progi szkodliwości poszczególnych agrofagów.
18.03.2014., 11:03h

ntegrowana ochrona nakłada na rolnika obowiązek monitorowania występowania chorób czy szkodników przed wykonaniem zabiegów ochronnych. Trudno jest jednak ocenić zagrożenie ze strony najniebezpieczniejszych chorób odnasiennych zbóż, mianowicie śnieci, głowni i zgorzeli siewek. Zawsze można przebadać nasiona, jest to jednak dość skomplikowane i drogie. Wyniki potwierdzające występowanie na nasionach sprawców chorób są podstawą do użycia zaprawy. Jednak praktycznie wszystkie nasiona na rynku nie mają takich badań. Innym wyjściem z sytuacji jest udowodnienie, najlepiej w postaci zapisków z poprzednich sezonów, że na plantacji wystąpiły już wcześniej choroby przenoszone z nasionami i niezbędne jest użycie zapraw nasiennych. W sytuacji, kiedy rolnik zakupi materiał kwalifikowany już zaprawiony w świetle przepisów nie musi się tłumaczyć z zastosowanej zaprawy, ponieważ na producencie materiału spoczywa obowiązek spełniania przepisów, w tym przypadku integrowanej ochrony.
Więcej informacji na temat integrowanej ochrony różnych gatunków roślin znajdą Państwo w „top agrar Polska „ począwszy od numeru 12/2013.
jd

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 08:58