StoryEditor

Zasady eksportu ziemniaków w UE

Grudzień i pierwsze miesiące nowego roku to zwykle czas intensywnego handlu ziemniakami, zarówno ich importu, jak i eksportu. W drugim przypadku to polski kontrahent musi wywiązać się z dodatkowych obowiązków, m.in. przebadania towaru pod kątem fitosanitarnym.
14.12.2018., 10:12h
Bulwy ziemniaka wyprodukowane w Polsce i sprzedawane do innych państw Unii Europejskiej muszą być przebadanie i uznane przez właściwą krajową instytucję za wolne od organizmów kwarantannowych. Po tej procedurze towar otrzyma m.in.:
  • zaświadczenie, wydane przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, potwierdzające niewystępowanie w handlowej partii towaru bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus
  • w przypadku sadzeniaków ziemniakapaszport roślin, wydany również przez ww. jednostkę
  • w przypadku ziemniaków innych niż sadzeniakioznakowanie, zawierające co najmniej numer wpisu do rejestru przedsiębiorców podmiotu, który je uprawiał albo przemieszczał. Oznakowanie to może mieć formę zwykłej naklejki lub etykiety.

Ziemniaki przeznaczone na eksport muszą jednocześnie być wyprodukowane, zapakowane lub dystrybuowane przez podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców, prowadzanego przez PIORiN.

W przypadku przemieszczania bulw ziemniaka do innych państw UE bez zaopatrzenia ich w wymagane dokumenty i oznakowania, na sprzedającego nałożona zostanie kara w wysokości od 2000 do 12 500 zł.
Źródło: PIORiN
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 17:09