StoryEditor

Zastoiska wodne – tegoroczny problem

Nawet w latach o dużo mniejszej ilości opadów niż w zeszłym roku na niektórych polach wiosną powstają zastoiska wodne. Przeważnie zawsze oznacza to, że problem leży w samej glebie, i nie chodzi koniecznie o dreny.
14.02.2018., 21:02h
Stagnująca woda na polach najczęściej pojawia się wiosną i jest efektem niekorzystnych procesów zachodzących w glebie. Trzeba się wtedy przyjrzeć samej glebie. Jej zła struktura, mała ilość koloidów organicznych, brak korzeni przerastających glebę, mikroorganizmów i dżdżownic, wysokie zasolenie i zakwaszenie – to przyczyny spadku przepuszczalności gleby. Oczywiście trzeba do tego dodać nadmierną ilość wody, którą pogoda zaserwowała nam w zeszłym roku.

Powstające w takiej sytuacji warunki beztlenowe to idealne okoliczności do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Mogą one wywołać m.in.: zgorzel podstawy źdźbła, pałecznicę zbóż i traw oraz rizoktoniozę na zbożach, fuzaryjne więdnięcie strączkowych, kiłę kapusty w rzepaku oraz zgorzele siewek w różnych uprawach.

Dla gospodarki wodnej gleby, szczególnie jeśli wody jest w nadmiarze ważna jest zawartość próchnicy. To ona jest jej swoistym drenem i od jej zawartości zależy przepuszczalność gleby. W polskich warunkach średnio jest jej do 2%, a na jej zwiększenie można wpływać przez nawożenie organiczne oraz przyorywanie roślin poplonowych jesienią. W wielu przypadkach niestety jesi...
Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. styczeń 2025 20:01