Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy „w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych”. Celem projektu jest obniżenie stawki VAT do wysokości 0% dla nawozowych produktów mikrobiologicznych, jak i unijnych odpowiedników takich towarów (biostymulatory mikrobiologiczne).
- W związku z wysokimi cenami nawozów mineralnych oraz problemami z ich dostępnością uznano, że rolnicy powinni korzystać z możliwej alternatywy wobec zakupu nawozów mineralnych. Jedną z nich może być stosowanie nawozowych produktów mikrobiologicznych, które mogą ograniczyć wielkość stosowanych dawek nawozów przez zwiększenie przyswajalności składników pokarmowych w glebie. Obecnie dostawa nawozowych produktów mikrobiologicznych objęta jest 23% stawką VAT – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Działania antyinflacyjne rządu
Resort finansów przypomina, że do końca roku w ramach podejmowanych przez rząd działań antyinflacyjnych m.in. obniżona została stawka VAT (z 8% do 0%) na: nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą (środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz niektóre podłoża do upraw).
Będzie lista produktów
Warunkiem skorzystania z preferencji dla nawozowych produktów mikrobiologicznych jest wpis do wykazu takich produktów prowadzonego przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego.
Koszty nie do oszacowania
Resort rolnictwa przyznaje, że objęcie 0% stawką VAT nawozowych produktów mikrobiologicznych z uwagi na krótki okres obowiązywania regulacji oraz brak nomenklatury, odpowiednich uregulowań i statystyk w zakresie tych towarów jest trudne do oszacowania. Nie przewiduje się, aby miały one istotny wpływ na dochody sektora finansów publicznych, w tym na budżety jednostek samorządu terytorialnego.
Czym są nawozowe produkty mikrobiologiczne?
Nawozowe produkty mikrobiologiczne zawierają określone mikroorganizmy i stymulują naturalne procesy odżywiania roślin. Ich działanie uzupełnia działanie nawozów w celu optymalizacji skuteczności tych nawozów i ograniczenia ilości używanych składników pokarmowych.