Dzień przymrozkowy jest zaznaczony na mapie kolorem czerwonym. Jest rejestrowany, kiedy temperatura minimalna jest niższa od 0°C, a temperatura maksymalna jest wyższa od 0°C. Określany jest na podstawie temperatur mierzonych na wysokości 5cm i/lub na wysokości 2m nad powierzchnią gruntu. Przygruntowy przymrozek to z kolei zjawisko, podczas którego na wysokości 5 cm nad powierzchnią gruntu występuje przymrozek, a na wysokości 2m temperatura minimalna jest wyższa od 0°C.
Zjawisko to mogło lokalnie uszkodzić m.in. plantacje buraka, ziemniaka, kukurydzy czy niektórych warzyw gruntowych. Wielkość uszkodzeń roślin zależy od czasu działania stresowego czynnika. Jeżeli w najbliższym czasie nie nastąpi powtórka z przymrozku, to uprawy po okresowej utracie turgoru lub lekkim uszkodzeniom liści czy innych części roślin powinny dość szybko wrócić do optymalnego stanu fizjologicznego.
Poniżej wykaz miejscowości, które mogły ucierpieć z powodu tych przygruntowych przymrozków oraz wartość przygruntowego przymrozku:
- Łeba –2,4°C
- Rozewie –6,4°C
- Lębork –0,9°C
- Gołdap –3,5°C
- Lidzbark Warmiński –1,1°C
- Prabuty –0,2°C
- Szczytno –0,6°C
- Ostrołęka –0,3°C
- Biebrza –4,7°C
- Różanystok –0,7°C
- Supraśl –1,3°C
- Białowieża –0,7°C.
[bie]