StoryEditor

„Zjazd gnieźnieński” – konferencja Zimowa firmy Syngenta

Zima to dobry czas dla firm branży rolniczej na organizowanie spotkań i szkoleń. W cyklu krajowych Konferencji Zimowych firma Syngenta zaprosiła 25. stycznia 2016 r. do Gniezna rolników w celu zaprezentowania swojej najnowszej oferty produktowej oraz omówienia trudnego początku sezonu wegetacyjnego 2015/2016.
01.02.2016., 15:02h

Drugie zagadnienie było też okazją do podkreślenia przydatności firmowych środków podczas stresowych warunków uprawy, tj. suszy w okresie siewu, wahań temperatury, nierównych wschodów czy opóźnionego rozwoju ozimin. Pierwszym dobrym krokiem było użycie zaprawy Vibrance Gold, która stymuluje gen odpowiedzialny za produkcję wosku i ligniny pomagające utrzymać wodę w roślinie. Drugim jej pozytywnym działaniem jest silniejszy rozwój systemu korzeniowego, dzięki czemu uprawy lepiejradzą sobie w warunkach suszy.
Ponadto, dla zrekompensowania niekorzystnych następczych przypadków Syngenta oferuje dla większości zbóż m.in. nowy regulator wzrostu Moddus Start, który wzmacnia korzenie i poprawia krzewienie roślin. Termin jego stosowania przypada w fazie BBCH 29–30, czyli koniec krzewienia do początku strzelania w źdźbło – jeszcze przed użyciem standardowego środka Moddus. Nowy preparat działa już w temperaturze 5–10°C.
Do ochrony zbóż przed chorobami grzybowymi, także ramularią, firma planuje wprowadzić w tym sezonie nowy fungicyd Seguris Opti, będący mieszaniną środków Seguris (0,8 l/ha) i Olympus (1,2 l/ha). Preparat będzie polecany do stosowania w terminie T2, tj. do ochrony górnych liści i kłosa, w fazie BBCH 35 – BBCH 51 (od pełni strzelania w źdźbło do początków kłoszenia – wysuwania ości z pochwy liściowej).
W ofercie jęczmienia ozimego Syngenta poleca również nowe odmiany form hybrydowych, które lepiej niż standardowe odmiany radzą sobie w warunkach niedoboru wody, są to: Wootan, Galation oraz Trooper. Dla producentów kukurydzy firma rozwija intensywnie program hodowlany, którego efektem są mieszańce typu Artesia, przydatne do uprawy w warunkach stresowych i szybko oddających z kolby wodę w okresie dojrzewania. Kryterium to spełnia m.in. nowa odmiana SY Fenomen. W uprawie kukurydzy do eliminowania chwastów jedno- i dwuliściennych , zwłaszcza prosowatych, rolnicy będą mieli natomiast do dyspozycji dwupak Elumis Forte Pack, zawierający 1 l herbicydu Elumis oraz 1 l środka Dual Gold.
W rzepaku do zwalczania chorób okresu kwitnienia – zgnilizny twardzikowej, czerni krzyżowych, szarej pleśni, Phomy czy plamistości liści firma poleca z kolei fungicyd Symetra. Zawiera on mieszaninę substancji czynnych – nowy związek izopirazam i azoksystrobinę. Preparat stosuje się w dawce 1 l/ha.
bie

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. styczeń 2025 01:57