Według danych Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa.(USDA), od sezonu 2007/2008 do sezonu 2013/2014 przeciętna powierzchnia upraw pszenicy na świcie zmniejszyła się z 222,2 mln ha do 219,7 mln ha, co oznacza spadek o 1,15 proc.
Największe bezwzględne spadki powierzchni upraw odnotowano we wspomnianym okresie w Rosji (2,7 mln ha), Stanach Zjednoczonych (2,2 mln ha), Argentynie (1,5 mln ha) oraz Kazachstanie (0,9 mln ha). W przypadku Rosji, USA i Kazachstanu na zmniejszenie zasiewów główny wpływ miały niekorzystne warunki pogodowe. Natomiast w przypadku Argentyny mniejsze zasiewy są bezpośrednim skutkiem polityki wewnętrznej tamtejszego rządu, który wywiera ogromną presję na zmniejszenie cen pszenicy na krajowym rynku, co powoduje spadek opłacalności tej produkcji.
Sporą ciekawostką jest zmniejszenie w ostatnim dziesięcioleciu aż o 69 proc. powierzchni upraw pszenicy w Arabii Saudyjskiej. Tamtejsze władze kilka lat temu podjęły decyzje o rezygnacji z części kosztownej produkcji tego ziarna na suchych obszarach z wykorzystaniem nawadniania ze źródeł głębinowych. Jeszcze 10 lat temu w Arabii Saudyjskiej powierzchnia upraw pszenicy wynosiła jeszcze 0,5 mln ha, obecnie jest to ok. 0,1 mln ha. Te działania saudyjskiego rządu widać po wzroście zapotrzebowania w tym kraju na europejskie ziarno. Przypomnijmy, że w 2014 roku Saudyjczycy zaimportowali z samej tylko Polski 882 tys. ton pszenicy, zajmując pierwsze miejsce wśród importerów naszego ziarna. bcz
Źródło: BGŻ
Czytaj także: Eksport polskiego ziarna w 2014 roku
StoryEditor
Zmniejsza się areał upraw pszenicy na świecie
W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy systematyczny wzrost światowej produkcji pszenicy. Wynika on jednak z rosnących przeciętnych plonów tego ziarna, bo areał jego upraw z roku na rok maleje.