StoryEditor

Znikną kolejne zaprawy fungicydowe. Ostre cięcia w rejestrze - które substancje zostaną wycofane?

To, co dzieje się z rejestrem środków ochrony roślin, jest niepokojące. Komisja Europejska ma w planach wycofanie kolejnych substancji. Są wśród nich kluczowe m.in. dla zapraw nasiennych fungicydy, bez których trudno wyobrazić sobie skuteczną ochronę roślin.

dr hab. inż. Przemysław Strażyński
prof. dr hab. Marek Mrówczyński
IOR – PIB w Poznaniu
05.11.2024., 10:07h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Rejestr środków ochrony
  • Które herbicydy znikną z rynku?
  • Które fungicydy znikną z rynku?
  • Które insektycydy znikną z rynku?
  • Które zaprawy nasienne znikną z rynku?
  • Zaczną się problemy ze zwalczaniem agrofagów

Sytuacja w ochronie roślin jest, mówiąc delikatnie nieciekawa. Komisja Europejska funduje nam kolejne ograniczenia, m.in. wycofywanie substancji czynnych z rejestru. Proces ten postępuje na tyle szybko, że można odnieść wrażenie, że decydenci niespecjalnie dokładnie analizują, dlaczego akurat dana substancja ma być wycofana. Argument powszechny to taki, że za długo działa i za długo zalega w roślinach, więc jest szkodliwa. Cierpi na tym jednak ochrona roślin.

Rejestr środków ochrony

W Polsce zarejestrowanych jest 2815 środków ochrony roślin (ś.o.r.), które zawierają 270 substancji czynnych (s.cz). Rejestr s.cz. prowadzi Unia Europejska i zawiera ich tylko 450, natomiast na początku lat 90. XX wieku było ich aż 1200.

Najwięcej s.cz. wykorzystywanych jest we Francji, bo aż 400, z kolei w Niemczech tylko 280.

W Polsce w latach 2020–2024 ubyło aż 39 s.cz. (2020 r. – 9, 2021 r. – 8, 2022 r. – 9, 2023 r. – 3, 2024 r. – 10). Do końca 2024 r. wycofane zostaną 3 s.cz., czyli bentiowalikarb, chlofentezyna oraz metiram....

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
dr hab. inż. Przemysław Strażyński <br/>prof. dr hab. Marek Mrówczyński<br/>IOR – PIB w Poznaniudr hab. inż. Przemysław Strażyński
prof. dr hab. Marek Mrówczyński
IOR – PIB w Poznaniu
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 10:17