System PSOR, dawniej znany jako System Odbioru i Unieszkodliwiania Opakowań po Środkach Ochrony Roślin, jest inicjatywą producentów i importerów śor. Jest to bezpieczna forma unieszkodliwiania, sklasyfikowanych jako niebezpiecznych opakowań po śor.
Zobacz także: „Zdrowa gleba, wyższe plony – przygotuj się na nowy sezon rolniczy!”
Zasady oddania opakowań po ŚOR
Opakowań po środkach ochrony roślin, pod żadnym pozorem, nie wolno wyrzucać do pojemników na odpady komunalne, oraz nie wolno ich palić ani wykorzystywać ponownie do przechowywania innych substancji.
Etap pierwszy:
- Opakowania po środkach ochrony roślin powinny zostać opróżnione;
- Następnie należy je przepłukać trzykrotnie;
- Powstałe popłuczyny wykorzystać do oprysku;
- Popłuczyny nie mogą zostać wylane do kanalizacji.
Etap drugi:
Tak przygotowane opakowanie, może zostać oddane w punkcie sprzedaży. W punkcie tym wyznaczone osoby przyjmują od nas opakowania bezpłatnie, spisują protokół, w którym zaznaczają ich ilość i wielkość. Przykładowo 3 butelki jedno litrowe, 2 butelki po 250 ml. Jedna kopia zostaje w punkcie, druga trafia do osoby oddającej opakowania.
Kartę można pobrać TUTAJ.
Etap trzeci:
Opakowania przekazane w punkcie sprzedaży, zostaną następnie przez nich przekazane firmie zajmującej się ich utylizacją.
Pamiętajmy, że puste opakowania możemy oddać w każdym punkcie, nie tylko w tym, w którym dokonaliśmy zakupu. Nie mamy obowiązku okazywania paragonu ani faktury.
Fot: Czubiński