Równolegle z rozwojem ochrony roślin w Polsce trwały też prace nakierowane na stworzenie inspekcji ochrony roślin, o czym mówił na spotkaniu Andrzej Chodkowski – Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W 1919 r. wydano pierwszą polską ustawę o ochronie roślin, a w 1927 r. ukazało się rozporządzenie prezydenta Rzeczypospolitej polskie o zwalczaniu chorób i szkodników roślin oraz tępieniu chwastów. W 1964 r. Polska uzyskała z kolei prawo stosowania międzynarodowych systemów kwalifikacji odmianowej OECD. W 1996 r. rozpoczęła natomiast działalność Jednolita Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin, w 2002 r. utworzono Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która w 2004 r. przekształca się w Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Na Sesji IOR o nowych wyzwaniach dla rolnictwa mówił z kolei Bogusław Rzeźnicki z Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW. – Ochrona roślin przed agrofagami wymaga obecnie spełnienia przepisów rozporządzenia 2016/2031, której stosowanie ma obowiązywać od 14.12.2019 r. – stwierdził prelegent. Dokument ten stawia przed ochroną roślin ważne wyzwania, w tym: skupienie uwagi na priorytetowych gatunkach kwarantannowych, stworzenie aktualnego wykazu agrofagów niekwarantannowych, kontrolę zdrowotności roślin przez przedsiębiorców branży ochroniarskiej i wydawanie przez te instytucje paszportów roślin czy wzmożenie fitosanitarnego reżimu importowego.
Uroczysta Sesja Naukowa była też okazją do wręczenia orderów i okolicznościowych medali długoletnim i zasłużonym pracownikom IOR.
W części naukowej odbyły referaty m.in. na tematy:
- Woda jak źródło rozprzestrzeniania się wirusów roślin
- Zwalczania raka ziemniaka w Polsce
- Wpływu sposobu nawożenia słomą na właściwości gleb
- Regulacji UE dla dostępności ś.o.r.
- Wpływu wybranych pestycydów na aktywność enzymatyczną gleb
- Systemiczna odporność nabyta
W programie spotkania była też sesja posterowa. Ta tradycyjna już od kilku lat edycja osiągnięć naukowców w zakresie ochrony roślin to możliwość zapoznania się z wynikami badań nt. :
- Występowania grzybów owadobójczych w glebie pól uprawnych
- Nowych substancji czynnych do ochrony upraw rolniczych w Polsce
- Wpływu gęstości siewu na plonowanie kukurydzy
- Wpływu warunków glebowych na skład chwastów w zbożach
- Kolekcji mikroorganizmów patogenicznych dla roślin przechowalniczych
- Występowania w Polsce nicienia – niszczyka ziemniaczaka
- Bakteryjnego zapobiegania przechowalniczym chorobom bakteryjnym roślin okopowych.