StoryEditor

11 i 12 ognisko wirusa ASF. Znów w Wielkopolsce!

Kolejne dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń wykryto w województwie wielkopolskim. W Łoniewie pod Lesznem oraz w podszamotulskich Krzeszkowicach. To odpowiednio 11 i 12 przypadek ASF w tym roku w Polsce.
29.07.2022., 08:07h

Łoniewo

Jak wynika z dotychczasowych danych, ognisko zlokalizowane na terenie gospodarstwa w położonej w gminie Osieczna miejscowości Łoniewo, jest trzecim ujawnionym na terenie powiatu leszczyńskiego od czerwca 2022 r. Gospodarstwo, w którym zlokalizowano 11 ognisko wirusa, znajduje się w strefie objętej ograniczeniami III, czyli czerwonej. Przypomnijmy, to właśnie od powiatu leszczyńskiego rozpoczęła się walka z wirusem ASF w 2022 r

Krzeczkowice

Dwunaste z kolei ognisko wirusa ASF w Polsce ujawniono we wsi Krzeszkowice w gminie Szamotuły. To już siódmy przypadek afrykańskiego pomoru świń w tym roku w Wielkopolsce. Informacje o padłych tam pierwszych sześciu sztukach trzody chlewnej Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Szamotułach uzyskał w poniedziałek po południu. Trzy pozostałe w chlewni świnie zakończyły swój żywot jeszcze tego samego dnia, a służby weterynaryjne standardowo pobrały na miejscu próbki, które trafiły do laboratorium w Puławach.
– W środę otrzymaliśmy wynik dodatni – mówi nam lek. wet. Roman Hildebrand, starszy inspektor weterynaryjny ds. zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt w szamotulskim PIW. – Padłe sztuki zostały zutylizowane i wyznaczyliśmy 3-kilometrową strefę zapowietrzenia oraz 10-kilometrową strefę zagrożenia od miejsca ogniska.
To pierwszy przypadek ASF w powiecie szamotulskim. – Tak, to pierwszy przypadek ASF u świń hodowlanych na naszym terenie – potwierdza doktor Hildebrand. – Wcześniej wykrywaliśmy wirusa u padłych dzików w okolicy.

Grunt to bioasekuracja

Zdaniem przedstawiciela Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Szamotułach, nigdy za dużo przypominania hodowcom o bioasekuracji, zwłaszcza w sytuacji gdy wirus panoszy się u okolicznych dzików. Jego zdaniem, przestrzeganie podstawowych zasad, takich jak chociażby Zmiana ubioru po powrocie z pola przed wejściem do chlewni, uratowałoby z pewnością wiele stad, a hodowcy nie ponosiliby tak dużych strat.

zasady bioasekuracji ASF

Więcej artykułów o ASF znajdziesz TUTAJ
współautor: Justyna Czupryniak
fot. Pixabay
grafika: gov.pl
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 07:45