O planowanym wzmocnieniu Inspekcji Weterynaryjnej poinformowali przedstawiciele ministerstwa rolnictwa podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.
Znaczne wzmocnienie kadrowe IW
Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności w MRiRW Krystian Popławski powiedział, że w budżecie na 2022 r. przewidziano środki na 1519 nowych etatów. Z czego w pierwszej fazie IW otrzyma 604 etaty na zwalczanie chorób oraz Brexit. A potem koleje 915 na wzmocnienie struktur.
Etaty i podwyżki
Jednocześnie za dodatkowymi etatami mają pójść podwyżki. I tak od 1 lipca będzie to przeciętnie 1269 złotych miesięcznie. Z kolei w drugiej puli 915 nowych etatów przewidziano wynagrodzenie w wysokości ok. 8 tys. zł na etat.
Dyrektor K. Popławski dodał, że projektując podwyżki zapomniano o Wojewódzkich Inspektoratach Weterynarii (WIW) oraz Zakładach Higieny Weterynaryjnej (laboratoria). Teraz resort rolnictwa zastanawia się jak naprawić ten błąd, aby pracownicy nie uciekali z WIW.
Ludzie nie chcą pracować w IW
Posłanka Dorota Niedziela przytoczyła dane z raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczące systemu bezpieczeństwa żywności w Polsce. Wynika z nich, że niedobory kadrowe w Inspekcji Weterynaryjnej wpływały na problemy z realizacją zaplanowanych kontroli, zarówno na szczeblu centralnym, jak i wojewódzkim. Przyczynami zmniejszającego się zatrudnienia były:
· duży (sięgający 70%) odsetek rozwiązywania umów o pracę na wniosek pracownika,
· niski odsetek przeprowadzonych naborów zakończonych zawarciem umowy o pracę (ponad 30%), przy czym w przypadku aż 56% ogłoszonych naborów nie złożono żadnej aplikacji.
Niska skuteczność naborów związana była z niskim poziomem wynagrodzeń w Inspekcji.
- Nie ma chętnych do pracy w Inspekcji bo zarobki są małe a obciążenia są coraz większe – podsumowała D. Niedziela, która komentując zapowiedź MRiRW wzmocnienia IW dodała, że uwierzy jak …zobaczy.
wk