StoryEditor

230 kóz i produkcja serów, a zaczęło się od kozy Figi [Rolnictwo Podkarpacia]

Stado Maziejuków, liczące 230 kóz, daje rocznie 100 tys. litrów mleka, które w dużej mierze przerabiają na sery z niepasteryzowanego mleka. Jak osiągnęli ten poziom produkcji?
09.06.2024., 08:43h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Koza Figa
  • Trzy pokolenia rolników
  • Własna przetwórnia
  • Mało mleka, więc i cena wysoka
  • Mieszańce mszańskie

Koza Figa

Nasz ojciec Waldemar po upadku PRL wydzierżawił gospodarstwo, które wcześniej było częścią PGR. Najpierw 200, a finalnie 113 ha i to na takiej powierzchni gospodarujemy do dzisiaj – opowiada Wawrzyniec Maziejuk, który jest częścią Rodzinnego Gospodarstwa Ekologicznego „Figa”, położonego we wsi Mszana na granicy Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Od początku stawiali na ekologię. Senior rodziny już w latach 90. szkolił się z rolnictwa ekologicznego. Nie wiedzieli jednak, co produkować. I tak Maziejukowie mieli bydło mięsne, krowy mleczne, a nawet owce, ale nic nie dawało im poczucia spełnienia. Aż pojawiła się ona.

– Pewnego pięknego dnia, znajomy podarował tacie kozę, od której wszystko się zaczęło – mówi rolnik. Figa, od której imienia nazwali gospodarstwo, dała impuls, którego owocami możemy cieszyć podniebienie. Obecnie stado Maziejuków, liczące 230 kóz, daje rocznie 100 tys. litrów mleka, które w dużej mierze przerabiają na sery z niepasteryzowanego mleka.

Wizytówka gospodarstwa

Wawrzyni...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 16:03