To pieniężne świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku uczącego się dziecka niepełnosprawnego – do 24. roku życia.
Jak zaznacza Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.
– Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku – czytamy w komunikacie.
Kto może złożyć wniosek?
Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka).
– Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej – precyzuje resort.
Złóż dokument online
Wnioski o świadczenie dobry start można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane w dokumencie konto bankowe.
Wniosek można złożyć za pomocą portalu empatia (TUTAJ), przez bankowość elektroniczną (TUTAJ ) lub portal PUE ZUS (TUTAJ).
Pytania i odpowiedzi dot. rządowego programu „Dobry start” TUTAJ
__________
autor: kp
źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej