Rzecznik Agencji podkreśla również, że nie każdy rolnik, który miał przyznaną płatność otrzyma ją na swoje konto bankowe, gdyż przyznana kwota płatności może być nawet w całości skompensowana przez kwoty przypisane danemu rolnikowi w Księdze Dłużników (sankcje wieloletnie z lat poprzednich, kwoty nienależnie pobranych płatności w latach poprzednich).
Kwota zrealizowanych płatności w terminie do 30 czerwca br. to ok. 99,47% ogólnej puli pieniędzy przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie za 2016 rok (Agencja wypłaciła rolnikom 14,533 mld zł).
Niezależnie od powyższego jest faktem, że decyzji w sprawie przyznania płatności nie otrzymało jeszcze ok. 4 tys. rolników, co stanowi 0,30% rolników ubiegających się płatności bezpośrednie.
Zdaniem Łukasza Kubiaka, sprawy dotychczas niezakończone można określić jako szczególne przypadki o skomplikowanym charakterze. To m.in.:
- przypadki, w których prowadzone są postępowania związane z przekazaniem gospodarstwa ze względu na śmierć rolnika, rozwiązanie albo przekształcenie rolnika albo wystąpienie innego zdarzenia prawnego, w wyniku którego zaistniało następstwo prawne;
- sprawy, w których poza kontrolą administracyjną przeprowadzana była również kontrola na miejscu, a ze względu na szczególnie skomplikowany charakter nie mogły zostać dotychczas zakończone (np. gospodarstwa, których dotyczyła tzw. kontrola rozproszona, dotycząca gospodarstw położonych na gruntach dwóch różnych województw, czy sprawy w których rolnicy składają zastrzeżenia do wyników z kontroli na miejscu, również sprawy, w których brakuje przekazanych przez wykonawcę zewnętrznego raportów z kontroli na miejscu);
- sprawy, w których wpłynęła informacja o możliwości wystąpienia nieprawidłowości (mówiąc wprost – donosy);
- sprawy, w których postępowanie administracyjne zostało zawieszone (na wniosek rolnika lub z urzędu, np. w związku z trwającym postępowaniem spadkowym w przypadku śmierci wnioskodawcy);
- inne, pojedyncze przypadki o skomplikowanym charakterze wynikające z indywidualnych cech konkretnego postępowania (np. kontrola krzyżowa – rozprawa administracyjna).
Według stanu na dzień 30 czerwca 2017 r. płatności zostały wypłacone dla 1,339 mln rolników. Realizację płatności dla kolejnych rolników Agencja planuje w dniach 4-6 lipca 2017 r. Rzecznik zapewnia jednak, że wydana decyzja w sprawie przyznania płatności jest podstawą do wypłaty środków dla rolników. Realizacja płatności odbywa się co do zasady w terminie ok. 7 dni od dnia wydania decyzji.
Trzeba przyznać jednak, że na tle poprzednich lat wypłata dopłat za 2016 rok przebiegła sprawnie. Według danych ARiMR, w latach 2010 – 2015 odsetek zrealizowanych w terminie płatności oscylował w granicach 96-97%.
Oprac. gi