StoryEditor

4 tysiące rolników czeka jeszcze na przyznanie dopłat!

Do końca czerwca, kiedy upłynął ustawowy termin na wypłatę dopłat bezpośrednich za 2016 rok, ARiMR rozpatrzyła wnioski 99,7% rolników. W sumie Agencja musi jeszcze dokończyć rozpatrywanie ok. 4 tys. wniosków – sprawdziliśmy w ARiMR jakie są przyczyny opóźnień.
04.07.2017., 10:07h
Jak poinformował nas rzecznik prasowy ARiMR Łukasz Kubiak, w 2016 roku wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich złożyło ponad 1,351 mln rolników. Do 30 czerwca 2017 r. decyzje w sprawie przyznania płatności zostały wydane dla 1,347 mln rolników, co stanowi 99,70% składających wnioski. W liczbie wydanych decyzji znajduje się ponad 1,8 tys. decyzji o umorzeniu postępowania oraz ponad 1,3 tys. decyzji o odmowie przyznania płatności bezpośrednich (tym samym dla decyzji tych nie będą realizowane płatności).
Rzecznik Agencji podkreśla również, że nie każdy rolnik, który miał przyznaną płatność otrzyma ją na swoje konto bankowe, gdyż przyznana kwota płatności może być nawet w całości skompensowana przez kwoty przypisane danemu rolnikowi w Księdze Dłużników (sankcje wieloletnie z lat poprzednich, kwoty nienależnie pobranych płatności w latach poprzednich).
Kwota zrealizowanych płatności w terminie do 30 czerwca br. to ok. 99,47% ogólnej puli pieniędzy przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie za 2016 rok (Agencja wypłaciła rolnikom 14,533 mld zł).

Niezależnie od powyższego jest faktem, że decyzji w sprawie przyznania płatności nie otrzymało jeszcze ok. 4 tys. rolników, co stanowi 0,30% rolników ubiegających się płatności bezpośrednie.
Zdaniem Łukasza Kubiaka, sprawy dotychczas niezakończone można określić jako szczególne przypadki o skomplikowanym charakterze. To m.in.:
  • przypadki, w których prowadzone są postępowania związane z przekazaniem gospodarstwa ze względu na śmierć rolnika, rozwiązanie albo przekształcenie rolnika albo wystąpienie innego zdarzenia prawnego, w wyniku którego zaistniało następstwo prawne;
  • sprawy, w których poza kontrolą administracyjną przeprowadzana była również kontrola na miejscu, a ze względu na szczególnie skomplikowany charakter nie mogły zostać dotychczas zakończone (np. gospodarstwa, których dotyczyła tzw. kontrola rozproszona, dotycząca gospodarstw położonych na gruntach dwóch różnych województw, czy sprawy w których rolnicy składają zastrzeżenia do wyników z kontroli na miejscu, również sprawy, w których brakuje przekazanych przez wykonawcę zewnętrznego raportów z kontroli na miejscu);
  • sprawy, w których wpłynęła informacja o możliwości wystąpienia nieprawidłowości (mówiąc wprost – donosy);
  • sprawy, w których postępowanie administracyjne zostało zawieszone (na wniosek rolnika lub z urzędu, np. w związku z trwającym postępowaniem spadkowym w przypadku śmierci wnioskodawcy);
  • inne, pojedyncze przypadki o skomplikowanym charakterze wynikające z indywidualnych cech konkretnego postępowania (np. kontrola krzyżowa – rozprawa administracyjna).
 
Według stanu na dzień 30 czerwca 2017 r. płatności zostały wypłacone dla 1,339 mln rolników. Realizację płatności dla kolejnych rolników Agencja planuje w dniach 4-6 lipca 2017 r. Rzecznik zapewnia jednak, że wydana decyzja w sprawie przyznania płatności jest podstawą do wypłaty środków dla rolników. Realizacja płatności odbywa się co do zasady w terminie ok. 7 dni od dnia wydania decyzji.

Trzeba przyznać jednak, że na tle poprzednich lat wypłata dopłat za 2016 rok przebiegła sprawnie. Według danych ARiMR, w latach 2010 – 2015 odsetek zrealizowanych w terminie płatności oscylował w granicach 96-97%.

Oprac. gi
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 21:59