StoryEditor

500 mln euro wsparcia dla europejskich rolników

Podczas wczorajszego nadzwyczajnego spotkania ministrów rolnictwa krajów członkowskich Wspólnoty wiceszef KE Jyrki Katainen poinformował, że Komisja przeznaczy na pomoc rolnikom 500 mln euro. To kiepska informacja dla Polski, nie będzie bowiem nadzwyczajnego wsparcia dla krajów objętych klęską suszy, o które zabiegał minister Sawicki.
08.09.2015., 09:09h

Wspomniane 500 mln euro będzie przeznaczone na wsparcie dla rolników we wszystkich krajach UE, zmagających się z trudną sytuacją na rynkach rolnych. W ramach tych środków ma być m. in. przywrócony program dopłat do przechowywania wieprzowiny, a także zwiększona elastyczność dotycząca płatności. KE chce ułatwić krajom członkowskim wcześniejszą wypłatę płatności bezpośrednich dla rolników. Aby ustabilizować sytuację na rynkach wieprzowiny i mleka w proszku rolnicy mają otrzymywać dopłaty do przechowywania swoich produktów. Już wcześniej narzędzia te pozwalały zdjąć z rynku nadprodukcję i pomóc w podniesieniu cen. Ponadto KE zamierza przeznaczyć środki na promocje produktów nabiałowych oraz wieprzowiny aby pomóc rolnikom w zdobywaniu nowych rynków.
 
– 500 mln euro to prawdziwe pieniądze. One powinny pomóc rolnikom prowadzić produkcję żywności w zrównoważony sposób – podkreślił na konferencji prasowej Jyrki Katainen.

Jednak wiceszef KE nie wskazał w jaki sposób te pieniądze mają być rodzielone pomiędzy kraje członkowskie. Biorąc pod uwagę skalę problemów europejskich rolników, wsparcie KE jest naprawdę symboliczne i nie rozwiąże wielu problemów. Katainen zapowiedział, że Komisja będzie teraz pracowała nad kluczem dystrybucji tych środków, zachęcając jednocześnie kraje członkowskie do opracowania narzędzi, mających jak najlepiej służyć rolnikom. Szczegóły podziału tych unijnych nadzwyczajnych funduszy poznamy w przyszłym tygodniu, bowiem w Brukseli ponownie mają spotkać się ministrowie rolnictwa.

W ocenie Marka Sawickiego rezultat unijnego spotkania jest mizerny, ponieważ nie będzie pomocy skierowanej konkretnie dla polskich rolników cierpiących w wyniku suszy.
 
– Kilkanaście państw biorących udział w dyskusji poparło mój wniosek koniecznego wsparcia dla Polski i Rumunii w tym zakresie, natomiast wygląda na to, że będzie to się mieściło w tej łącznej puli środków 500 mln euro, jakie KE chce przeznaczyć na stabilizację na rynku mleka i wieprzowiny – powiedział po spotkaniu minister.

oprac. bcz na podstawie PAP

Fot. Czekała

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. styczeń 2025 02:43