Obecnie jesteśmy świadkami ogromnego zamieszania na rynku zbóż. Padają również pytania odnoszące się do roli Elewarru w możliwości stabilizowania sytuacji.
- Głównym przedmiotem działalności spółki Elewarr należącej do Krajowej Grupy Spożywczej jest obrót hurtowy zbóż, nasion i pasz oraz magazynowanie i przechowywanie towarów. Zadania te spółka realizuje poprzez obrót zbożem oraz rzepakiem za środki własne i z kredytów, a także świadczenie usług przechowywania dla podmiotów komercyjnych. Elewarr sp. z o.o. powinien prowadzić skup i sprzedaż zbóż polskich rolników, zapewniając gwarancję terminowej płatności. Stanowi zatem potężny instrument rządu w kwestii regulacji rynku cen. W obecnej sytuacji jest to szczególnie cenny i potrzebny zasób, z którego rząd może skorzystać – napisał w interpelacji poseł Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zapytał ile zbóż, jakiego rodzaju i po jakiej cenie zakupiła spółka Elewarr w roku 2022.
Tajemnica handlowa Elewarru
Odpowiedzi na to pytanie nie poznamy, z uwagi na obowiązującą tajemnicę handlową.
- Z informacji uzyskanych od spółki Elewarr wynika, że ilość, rodzaj oraz cena zakupu zbóż przez Elewarr sp. z o.o. stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa. Również ilość zajętej powierzchni magazynowej objęta jest tajemnicą zakładową - czytamy w odpowiedzi przesłanej przez wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało również, że zgodnie z komunikatami Spółka Elewarr dokonywała i w dalszym ciągu dokonuje zakupu jedynie od polskich producentów, którzy złożyli oświadczenia, ze sprzedawane przez nich zboże wyprodukowanego zostało w gospodarstwie na terenie Polski.
Wolne powierzchnie magazynowe
Komunikaty, które ukazywały się do tej pory, nie nawiązywały do informacji o wolnych powierzchniach magazynowych. Spółka ta prowadzi skup w ciągu całego roku obrotowego w zakresie posiadanych możliwości finansowych.
- Spółka dementuje wszelkie informacje, które dotyczą skupowania przez nią zbóż ukraińskich (w tym kukurydzy) i rzepaku ukraińskiego oraz posiadania takiego towaru w swoich magazynach – podsumowuje wiceminister J. Kowalski.
Zapewnienia takie również znajdują się na stronach internetowych spółki Elewarr.
- Spółka już w 2019 r. przyjęła założenie, że wewnętrzna polityka w zakresie obrotu zbożem i rzepakiem będzie nastawiona na prowadzenie skupu wyłącznie od polskich rolników oraz przechowywanie i składowanie wyłącznie polskich towarów od polskich rolników – czytamy w komunikacie z 19 kwietnia.
wk
fot. Paweł Twardowski