Radio w czasie pracy
Słuchając radia w pracy w polu lub w drodze czas mija przyjemniej, jednak nie ma nic za darmo. Bez znaczenia, czy korzystamy z odbiornika w domu czy w maszynie rolniczej – istnieje comiesięczny obowiązek opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała cennik abonamentowy na nowy 2022 rok. Zapłacić można jedynie za odbiór radiowy, ale nie tylko – należy opłacić każdy sprzęt radiofoniczny i telewizyjny.
Stawki na nowy rok
W 2022 r. abonament nie podrożał, ale przy opłaceniu go trzeba pamiętać o kilku zasadach.
Odbiorniki rtv należy zarejestrować. Można to zrobić w placówkach Poczty Polskiej S.A. lub na stronie internetowej Poczty Polskiej w terminie 14. dni od momentu zakupu.
Osoby fizyczne, czyli rolnicy indywidualni, płacą raz, niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym, samochodzie lub maszynie rolniczej. Firmy i instytucje, a więc rolnicy prowadzący działalność gospodarczą, płacą za każdy używany odbiornik radiofoniczny i telewizyjny.
Kto jest zwolniony z opłat abonamentowych?
Są wyjątki od obowiązku opłacania abonamentu:
-
Dla osób, które ukończyły 75 rok życia,
-
Dla osób zaliczonych do I grupy inwalidzkiej,
-
Dla weteranów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
-
Dla osób, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.
Osoby uprawnione do zwolnienia z opłat muszą przedstawić dokument potwierdzający zwolnienie w urzędzie Poczty Polskiej.
Abonament trzeba opłacić z góry, do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego, za pośrednictwem Poczty lub banku.
oprac. al na podst. KRRiT
fot. EnvatoElements