StoryEditor

Absurd! 50 zł kary za niedziałający system Agencji?

Przyznam, że jestem oburzona. Podobnie jak nasi Czytelnicy. – Kto powinien zapłacić za niesprawny system identyfikacji i rejestracji zwierząt? - pytał mnie rozżalony rolnik z opolskiego. Niestety to nie jedyny taki głos w tej sprawie. Niektórzy musieli nawet za to zapłacić karę…
25.04.2017., 13:04h

W kwestii ewentualnych utrudnień w działaniu systemu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) pisał do mojej redakcyjnej koleżanki także inny rolnik z województwa opolskiego, u którego w gospodarstwie pojawili się policjanci. 

Zaskoczony obrotem sprawy producent świń wspomina, że nie tylko system identyfikacji i rejestracji zwierząt nie działa jak trzeba, ale także że z tego powodu nie mógł dopełnić swojego obowiązku związanego z rejestracją zwierząt w ARiMR i za to został ukarany przez policjanta mandatem (!).

– Wczoraj zawitała do mnie policja jako, że popełniłem wykroczenie polegające na zgłoszeniu zmiany stanu świń po terminie 7 dni. Kara za to, to 50 zł. Nie zgodziłem się na jej uiszczenie, ponieważ nie było sprecyzowane, o które zgłoszenie chodzi. Staram się zgłaszać w terminie 7 dni przeważnie w niedzielę z całego tygodnia ale system internetowy często w niedzielę nie działa – tak jak wczoraj. Miał działać od dzisiaj, ale znów nie działa i to do 1 maja! I jak mam zdążyć w 7 dni? W innych powiatach rolnicy dostali jedynie upomnienie. W naszym wysłali do gospodarstw policjanta – miał aż 50 takich wniosków o ukaranie. A jak to wygląda w innych regionach Polski? – pisze nasz Czytelnik.

A jak sytuacja wygląda u Was, drodzy Czytelnicy? Przypominam, że mowa jest o ustawie z 23 września br. opublikowanej 3 października,  która weszła w życie 18 października. – Od tego dnia w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt pojawiły się ważne zmiany. Do tej pory posiadacz zwierząt był zobowiązany do zgłoszenia w biurze ARiMR w ciągu 30 dni powiększenia lub zmniejszenia stada. Teraz ma na to 7 dni – mówił Ireneusz Sobiak, powiatowy lekarz weterynarii z Poznania. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule „Świnie muszą mieć kolczyk!”.   ag

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 12:01