StoryEditor

Agraves – pierwsza firma doradztwa rolniczego z Gazelą Biznesu

Firma Agraves, specjalizująca się w doradztwie rolnym i biznesowym, otrzymała prestiżowy tytuł „Gazeli Biznesu” przyznawany przez dziennik „Puls Biznesu”. To pierwsza firma z tej branży, która znalazła się w rankingu najszybciej rozwijających się małych i średnich firm w Polsce. Co stoi za sukcesem Agraves i jak ocenia ona zmiany w polityce rolnej?
23.01.2024., 12:21h

20 lat doświadczenia i innowacji

Agraves to największy i najdłużej działający zespół prywatnych doradców rolnych w Polsce. Firma powstała w 2003 roku i od tego czasu zrealizowała kilka tysięcy projektów doradczych i szkoleniowych dla gospodarstw rolnych, grup producentów oraz biznesu w sektorze rolnym. Ponad 50 ekspertów Agraves oferuje usługi w zakresie księgowości, podatków, prawa, zrównoważonej produkcji i OZE. Firma rozwija również własne oprogramowanie Elvio do zarządzania gospodarstwami rolnymi, wykorzystując sztuczną inteligencję i integrację z rządowymi bazami danych.

- Cieszymy się, że nasza codzienna praca przynosi efekty w postaci stałego rozwoju firmy. Bardzo dziękuję całemu naszemu Zespołowi, który każdego dnia pracuje na rzecz przedsiębiorców rolnych i rolników – mówi Mikołaj Baum, prezes zarządu Agraves.

Gazela Biznesu – wyróżnienie oparte na faktach

„Gazela Biznesu” to najpopularniejsze i najstarsze zestawienie najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm. Ranking sporządzany jest nieprzerwanie od 2000 roku przez dziennik „Puls Biznesu”. W każdej edycji rankingu badane są wyniki firmy za pełne 3 poprzedzające lata.

O tytuł Gazeli Biznesu 2023 mogła ubiegać się firma, która spełniała wszystkie kryteria dotyczące działalności, przychodów, zysków i terminowości. O miejscu firmy na liście rankingowej decydował wyrażony w procentach przyrost obrotów, osiągnięty w ciągu trzech badanych lat, czyli w latach 2022-2020.

- To wyróżnienie jest tym cenniejsze, że przyznawane jest na podstawie „twardych” danych finansowych. To nie jest subiektywna opinia kapituły na temat firmy, lecz ocena oparta o obiektywne dane – podkreśla Mikołaj Baum.

Jak podkreślił prezes Agraves, ten tytuł jest nie tylko dobrym podsumowaniem dotychczasowej pracy firmy, ale również „mobilizacją do utrzymania wysokiego poziomu usług i przyczyniania się do rozwoju polskich gospodarstw”.

Zmiany w polityce rolnej - szanse i wyzwania okiem Agraves

Rok 2023 był rokiem przełomowym dla polskiego rolnictwa. Z jednej strony, kończył się okres realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, który wspierał modernizację i zrównoważenie gospodarstw rolnych. Z drugiej strony, rozpoczynał się nowy cykl finansowania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027, który wprowadzał nowe zasady i instrumenty wsparcia dla rolników. Jakie były główne zmiany i czy to wpłynęło na pracę Agraves?

Wprowadzenie nowego Planu Strategicznego dla WPR wymagało zmiany zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym. Zostały przyjęte nowe rozporządzenia UE, które określały cele, zasady i warunki udzielania pomocy. W Polsce, została uchwalona nowa ustawa o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich, która dostosowała krajowe prawo do nowych wymogów.

Jedną z najważniejszych zmian było odejście w wielu interwencjach od kodeksu postępowania administracyjnego, co miało na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu przyznawania pomocy. Zmienił się również sposób składania wniosków o dofinansowanie, który odbywał się za pośrednictwem nowego portalu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Jednak zmiana systemu nie przebiegła bez problemów. Jak zaznacza Maria Rozdzielska, kierownik projektu dotacji dla gospodarstw rolnych Agraves, wielu rolników i doradców napotykało na trudności techniczne podczas aplikowania o pomoc: niedostępność systemu, znikanie plików, brak wysyłki powiadomień, itd.

- Niestety zmiana organizacyjna nie usunęła problemu polegającego na przekraczaniu przez ARiMR terminów na rozpatrzenie wniosku i zawarcie umowy –komentuje organizację nowego procesu aplikowania Rozdzielska.

Radosław Werbiński, wiceprezes zarządu oraz Dyrektor Działu Doradztwa Bezpośredniego Agraves, pozytywnie ocenił kontynuację pomocy dla młodych rolników, na rozwój małych gospodarstw, inwestycji zapobiegających rozprzestrzenianiu się ASF czy na projekty w ramach OZE, w tym bardzo przyszłościowych biogazowni. Jednak zwrócił uwagę na warunek polegający na produkcji energii wyłącznie na własny użytek, co nie pozwala na dywersyfikację przychodów gospodarstw.

- To, co należy w naszej ocenie szybko poprawić, to przede wszystkim włączyć do zakresu kwalifikowalnego inwestycji budowę i modernizację budynków inwentarskich oraz zmienić regulacje odnośnie do pomocy dla grup producentów rolnych i organizacji producentów, których powstawanie spadło w zasadzie do zera – podkreślił wiceprezes zarządu Agraves.

Mkh na podst. Agraves

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 00:50