Zakończyły się właśnie konsultacje społeczne i resortowe nad projektem ustawy o wzmocnieniu nadzoru nad ubojem zwierząt rzeźnych oraz bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego. Zakłada ona m.in. znaczne wzmocnienie finansowe i kadrowe Inspekcji Weterynaryjnej. W Ocenie Skutków Regulacji napisano m.in. o potrzebie zatrudnienie dodatkowych 2,5 tys. lekarzy weterynarii, którzy będą zarabiać 8 tys. zł oraz podwyżkach rzędu 2 tys. zł dla już zatrudnionych pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. O krytycznej ocenie ustawy w środowisku lekarzy weterynarii pisaliśmy już wcześniej. Teraz poznaliśmy opinię ministerstwa finansów, inwestycji i rozwoju.
Na wstępie MFIiR zauważyło, że w projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. nie zaplanowano zwiększonych wydatków na realizacje ustawy o nadzorze nad rzeźniami. Wprawdzie posłowie podczas swoich prac mogą wprowadzać zmiany do ustawy budżetowej, ale wymaga to wskazania finansowania takich dodatkowych działań w ramach już przyznanego budżetu.
- Przyjmując do realizacji nowe zadania należy zwrócić uwagę na ograniczone możliwości finansowe budżetu państwa z uwagi na przyjęcie w tym roku i na...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Albo nadzór na rzeźniami albo… 500 plus? Veto ministerstwa finansów
Ministerstwo finansów sprzeciwia się reformie systemu nadzoru nad rzeźniami. Zdaniem resortu ustawa jest źle policzona, a państwo ma teraz ważniejsze wydatki takie jak np. …program 500 plus.