StoryEditor

Antonio Tajani nowym szefem Parlamentu Europejskiego

Eurodeputowani, po całym dniu obrad i głosowań, wybrali nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Został nim Włoch Antonio Tajani (na zdjęciu) reprezentujący grupę Europejskiej Partii Ludowej (EPP).
18.01.2017., 10:01h

Tajani został wybrany dopiero w czwartej rundzie głosowania, w której pokonał stosunkiem głosów 351 do 282 swojego rodaka Gianni Pitella z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim (S&D). Głosowanie trwało tak długo ponieważ o stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oprócz dwóch wspomnianych Włochów ubiegało się jeszcze pięciu innych eurodeputowanych:

  • Eleonora Forenza, Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej / Nordycka Zielona Lewica (Włochy),

  • Jean Lambert, Grupa Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie (Wielka Brytania),

  • Laurenţiu Rebega, Grupa Europa Narodów i Wolności (Rumunia),

  • Helga Stevens, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (Belgia),

  • Guy Verhofstadt, Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (Belgia)

Cała ta piątka odpadła jednak w pierwszych trzech głosowaniach.

Antonio Tajani zastąpi na stanowisku przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Niemca Martina Schulza z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, który sprawuje tę funkcję od ostatnich wyborów do PE jesienią 2014 roku.

Przypomnijmy, że przewodniczący reprezentuje Parlament Europejski wobec świata zewnętrznego oraz w stosunkach Parlamentu z pozostałymi instytucjami UE. Nadzoruje także funkcjonowanie Parlamentu i jego organów, przewodniczy posiedzeniom plenarnym oraz czuwa nad przestrzeganiem Regulaminu PE. Podczas otwarcia każdego posiedzenia Rady Europejskiej przewodniczący Parlamentu przedstawia stanowisko i kwestie zajmujące uwagę Parlamentu związane z punktami porządku obrad i innymi tematami. Po przyjęciu budżetu Unii przez Parlament przewodniczący podpisuje budżet, umożliwiając jego wykonanie. Przewodniczący PE i przewodniczący Rady podpisują wszystkie akty legislacyjne przyjęte w ramach zwykłej procedury ustawodawczej.       

Ze zmianą przewodniczącego będą się także wiązały zmiany 14 dotychczasowych wiceprzewodniczących PE. Oni także zostaną wybrani w drodze głosowania. W pierwszej turze wygrywają ci kandydaci, którzy otrzymali bezwzględną większość głosów. Jeśli liczba kandydatów wybranych w pierwsze rundzie jest mniejsza od liczby miejsc do obsadzenia, przeprowadza się na tych samych zasadach drugą turę wyborów. Jeśli do obsadzenia pozostałych miejsc niezbędna jest trzecia tura wyborów, obowiązuje zasada głosowania zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby oddanych głosów za wybranych uznaje się najstarszych kandydatów.

Niebawem rozpocznie się także dyskusja nad wyborem przewodniczącego Rady Europejskiej, którym obecnie jest były polski premier Donald Tusk. Został on wybrany na 2,5-letnią kadencję, która skończy się w maju br. Może ona zostać przedłużona o kolejne 2,5 roku, ale tylko wówczas, gdy kandydaturę byłego premiera Polski poprą wszystkie kraje członkowskie UE.   bcz

Źródło: PE

Fot. europarl.europa.eu

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 01:52