StoryEditor

Apel o odszkodowania za chronione ptactwo

O podjęcie działań legislacyjnych i wprowadzenie odszkodowań dla rolników za szkody wyrządzone przez ptaki objęte ochroną zaapelował Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej.
07.05.2020., 15:05h
Swoje stanowisko podparł licznymi skargami rolników z terenu województwa. Ich uprawy zostały zniszczone lub w znacznym stopniu uszkodzone przez chronione ptactwo na mocy ustawy o ochronie przyrody. Ten akt prawny wyłącza wypłacanie odszkodowań od Skarbu Państwa za takie szkody. Zarząd uzasadnia, że prowadzenie działalności rolniczej współgra z przyrodą i jest od niej uzależnione. Jednocześnie każdy z rolników – czytamy w stanowisku – stara się nie szkodzić naturze, ale dodatkowo musi zmagać się z różnymi ograniczeniami, choćby przy prawie własności, bowiem w tym przypadku nie może chronić upraw na własnym polu. Zmaga się nie tylko z chwastami, szkodnikami i chorobami, lecz także z coraz bardziej inwazyjnymi zwierzętami, które powodują olbrzymie straty dla gospodarstw.

Na Lubelszczyźnie szkody te powodują głównie dzikie gęsi, żurawie i łabędzie. Występują one głównie w miejscach odpoczynku ptactwa podczas przelotów. Pojawiają się także podczas zimowania na terenach nadrzecznych. Pasą się wtedy na polach okolicznych rolników. Największe szkody wyrządzają w rzepaku, który ze względów przyrodniczych jest bardzo ważnym elementem płodozm...
Pozostało 33% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 20:50