StoryEditor

Apel o odszkodowania za chronione ptactwo

O podjęcie działań legislacyjnych i wprowadzenie odszkodowań dla rolników za szkody wyrządzone przez ptaki objęte ochroną zaapelował Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej.
07.05.2020., 15:05h
Swoje stanowisko podparł licznymi skargami rolników z terenu województwa. Ich uprawy zostały zniszczone lub w znacznym stopniu uszkodzone przez chronione ptactwo na mocy ustawy o ochronie przyrody. Ten akt prawny wyłącza wypłacanie odszkodowań od Skarbu Państwa za takie szkody. Zarząd uzasadnia, że prowadzenie działalności rolniczej współgra z przyrodą i jest od niej uzależnione. Jednocześnie każdy z rolników – czytamy w stanowisku – stara się nie szkodzić naturze, ale dodatkowo musi zmagać się z różnymi ograniczeniami, choćby przy prawie własności, bowiem w tym przypadku nie może chronić upraw na własnym polu. Zmaga się nie tylko z chwastami, szkodnikami i chorobami, lecz także z coraz bardziej inwazyjnymi zwierzętami, które powodują olbrzymie straty dla gospodarstw.

Na Lubelszczyźnie szkody te powodują głównie dzikie gęsi, żurawie i łabędzie. Występują one głównie w miejscach odpoczynku ptactwa podczas przelotów. Pojawiają się także podczas zimowania na terenach nadrzecznych. Pasą się wtedy na polach okolicznych rolników. Największe szkody wyrządzają w rzepaku, który ze względów przyrodniczych jest bardzo ważnym elementem płodozm...
Pozostało 33% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 07:13