StoryEditor

Apel unijnych organizacji w sprawie importu roślin GM

"Brak zezwolenia na przywóz towarów rolnych genetycznie modyfikowanych na terytorium Unii Europejskiej jest tykającą bombą" - tak brzmi tytuł apelu, który wystosowały europejskie organizacje COCERAL, FEDIOL i FEFAC do Komisji Europejskiej.
09.02.2015., 09:02h

We wspólnym stanowisku zaznaczają one, że KE musi odblokować udzielanie zezwoleń na przywóz towarów rolnych GM w celu zabezpieczenia znaczącej podaży żywności i pasz oraz zachowania konkurencyjności sektora hodowlanego w krajach Wspólnoty.

"Zachęcamy Komisję Europejską by natychmiast wznowić pozwolenie na przywóz w odniesieniu do żywności, pasz GM i wdrożeniu działań zapobiegających dalszemu zagrożeniu dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE, jak również do trwałości ekonomicznej żywności. Pomimo tych rosnących zagrożeń, unijny systemu zatwierdzania importu GM jest zawieszony od listopada 2013 z powodów tylko politycznych. Obecnie 12 zezwoleń na przywóz roślin GM oczekuje na ostateczną decyzję unijnego kolegium komisarzy. Tym samym UE ryzykuje stając w obliczu poważnych niedoborów tak potrzebnego importu towarów rolnych do żywności, pasz i zastosowań technicznych. Ryzyko zwiększa się, że całe transporty towarów rolnych, niezależnie od tego, czy są modyfikowane, niemodyfikowane czy też produktami organicznymi, będą blokowane na granicach UE z powodu zawierania technicznie nieuniknionych śladowych ilości produktów GM wykrywanych w przywożonych transportach. W przypadku, gdy decyzję o zezwoleniu na przywóz będą dalej opóźniane, podmioty działające na rynku UE mogą ponosić dodatkowe, ogromne koszty. Jeśli brać pod uwagę tylko mączka sojową wysyłaną z USA - gdzie niektóre z tych upraw GM są już komercyjnie uprawiane - zablokowanie jej importu do UE oznaczałoby koszty sięgające 100 mln euro miesięcznie" - czytamy w apelu.


Coceral jest europejskim stowarzyszeniem reprezentującym interesy handlowców, importerów i eksporterów zbóż, ryżu, pasz, oliwy z oliwek, olejów i tłuszczów. Pełnoprawnymi członkami Coceral jest 26 stowarzyszeń w 18 krajach (Austria, Belgia, Bułgaria, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Luksemburg, Polska, Rumunia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Holandia i Wielka Brytania).

FEDIOL jest stowarzyszeniem przemysłu olejowego w UE, reprezentuje interesy europejskich producentów olejów roślinnych, rafinerii oraz rozlewni.  Członkami stowarzyszenia są branżowe związki producentów oleju, którzy posiadają 150 obiektów w Europie mogą przetwarzać około 36 milionów ton produktów podstawowych lat, zarówno pochodzenia UE i importowanych z rynków krajów trzecich.

FEFAC jest Europejskim Związkiem Producentów Pasz. Reprezentuje on 24 stowarzyszeń krajowych w 23 państwach członkowskich UE oraz w Szwajcarii, Turcji, Serbii, Rosji i Norwegii. Członkowie FEFAC posiadają łącznie 4000 zakłady produkcyjne.

oprac. bcz

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 19:41