StoryEditor

ARiMR przyjmuje wnioski o dopłaty

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła dzisiaj przyjmowanie wniosków o przyznanie płatności obszarowych za 2015 r. w wersji papierowej. W wersji elektronicznej można była złożyć wniosek na portalu internetowym Agencji już wczoraj, tj. 15 marca.
15.03.2015., 21:03h

W porównaniu do ubiegłych lat niezmienny jest termin składania wniosków, czyli od 15 marca do 15 maja. Dotrzymanie tego terminu pozwoli rolnikom na otrzymanie należnych im płatności w pełnej wysokości. Kto jednak nie zdąży i złoży wniosek w terminie od 16 maja do 9 czerwca, będzie miał obniżone należne płatności o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. Natomiast wnioski złożone po 9 czerwca nie będą przez ARiMR rozpatrywane.  


Od 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. pisaliśmy o nich wielokrotnie na łamach "top agrar Polska" i portalu topagrar.pl. Największą z nich wprowadzenie tzw. płatność na zazielenienie. Przysługuje on zasadniczo wszystkim rolnikom. Warto jednak zwrócić uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunt orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Płatność za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które są w ich posiadaniu 31 maja br.

Innym nowym rodzajem płatności obszarowych wprowadzonym od 2015 r. są płatności dla młodych rolników. Generalna zasada mówi o tym, że mogą je otrzymać osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i które w dniu złożenia po raz pierwszy wniosku o płatność obszarową nie przekroczyły 40. roku życia. Płatność, która wynosi 60 euro/ha, może być przyznawania maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nie przekraczającej 50 ha.

Nowym rodzajem wsparcia jest również tzw. płatność dodatkowa. Przysługuje ona tym rolnikom, którzy posiadają grunt o powierzchni od 3,01 ha do 30 ha. Jej stawka wynosi 40 euro/ha.

Będzie też można otrzymać w ramach dopłat bezpośrednich tzw. płatności związane z produkcją. Przyznawane będą tym rolnikom, którzy hodują bydło, krowy, owce czy kozy oraz tym, którzy zajmują się produkcją roślinną i uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. Wysokość płatności zależy od rodzaju produkcji. 
Średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro/ha, a aktywny rolnik może otrzymać nawet 500 euro/ha. Warunkiem otrzymania płatności jest także dołączenie do wniosku wypełnionych załączników graficznych. Na realizację płatności obszarowych za 2015 r. jest ponad 3,5 mld euro.
oprac. bcz na podstawie ARiMR

Fot. Sierszeńska

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. listopad 2024 01:55