StoryEditor

Armenia zamyka granice dla produktów rolnych

Armenia podjęła decyzję o przedłużeniu zakazu eksportu wielu produktów rolnych do krajów spoza Euroazjatyckiego Związku Gospodarczego (EAEU) na kolejne 6 miesięcy. Jakie są przyczyny i konsekwencje tej decyzji?
MKH
18.11.2023., 08:00h

Zabezpieczenie żywności i stabilność gospodarcza

Głównym celem wprowadzenia zakazu eksportu jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i stabilizacji gospodarczej Armenii. Produkcja krajowa nie zaspokaja popytu na wymienione produkty na rynku ormiańskim, głównie ze względu na import. Zakaz eksportu ma na celu zwiększenie podaży krajowej i obniżenie cen żywności dla konsumentów.

Zakaz eksportu dotyczy pszenicy, żyta, jęczmienia, kukurydzy, gryki, nasion słonecznika i oleju słonecznikowego. Te produkty są uważane za strategiczne i wrażliwe dla bezpieczeństwa żywnościowego Armenii. Zakaz eksportu obowiązuje od 2 stycznia 2024 roku do 2 lipca 2024 roku, przedłużając wcześniejszą decyzję rządu z końca czerwca 2023 roku.

Dostosowanie do sytuacji międzynarodowej

Innym powodem wprowadzenia zakazu eksportu jest dostosowanie się do sytuacji międzynarodowej, w której ceny żywności rosną, a dostępność niektórych produktów jest ograniczona. Zakaz eksportu ma na celu ochronę rynku krajowego przed spekulacją i niedoborem żywności.

Zakaz eksportu dotyczy tylko krajów trzecich, czyli tych, które nie należą do EAEU. Eksport z Armenii do krajów członkowskich EAEU, takich jak Rosja, Białoruś, Kazachstan i Kirgistan, jest nadal dozwolony. Eksport z Armenii do krajów trzecich jest albo nieobecny, albo nieznaczny pod względem wymienionych produktów, dlatego przyjęcie tej decyzji nie będzie miało istotnego wpływu na producentów rolnych tego kraju.

Przyjęcie tej projektowanej decyzji doprowadzi do zbliżenia środków regulacyjnych dotyczących eksportu, stosowanych jednostronnie przez państwa członkowskie EAEU, pod względem produktów wrażliwych. Zapewni to nieprzerwane funkcjonowanie jednolitego rynku Euroazjatyckiego Związku Gospodarczego w obecnej globalnej sytuacji antykryzysowej i wzrostu międzynarodowych cen żywności.

Mkh na podst. NEWS.am

Fot: envato.elements

MKHMKH
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 07:49