StoryEditor

ASF w gminie Banie Mazurskie. To już 14. ognisko w tym roku

14. w tym roku w Polsce ognisko afrykańskiego pomoru świń pojawiło się w warmińsko-mazurskich Surminach. To pierwsze ognisko choroby w powiecie gołdapskim od stycznia 2019 roku.
08.09.2022., 11:09h
Stado w gospodarstwie w Surminach liczyło łącznie 15 świń. Zaniepokojony miejscowy rolnik zaalarmował służby weterynaryjne w poniedziałek.

„Bez wątpienia źródłem zakażenia były okoliczne dziki”

Chwilę później pobrane na miejscu próbki pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gołdapi – zgodnie z obowiązującą procedurą – wysłali do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach

– We wtorek po południu otrzymaliśmy wynik pozytywny – mówi nam lek. wet. Stanisław Karkosiński, powiatowy lekarz weterynarii w Gołdapi. – W środę stado liczące 15 sztuk świń zostało zutylizowane.

Szef służb weterynaryjnych w tym warmińsko-mazurskim powiecie nie ma wątpliwości, że źródłem zakażenia były okoliczne dziki

– Na pewno dziki. W tej chwili nie jestem jednak w stanie odpowiedzieć, w jaki sposób wirus przedostał się do chlewni. Trwa dochodzenie w tej sprawie – zaznacza doktor Karkosiński, dodając jednocześnie, iż to pierwszy od stycznia 2019 roku przypadek ASF w powiecie gołdapskim, a w promieniu 3 kilometrów od gospodarstwa w Surminach zlokalizowane jest tylko jedno małe, w którym hodowane są obecnie świnie.

Obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń 

Wspomniane przez szefa Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gołdapi 3 kilometry to nic innego jak strefa zapowietrzona obowiązująca w powiecie gołdapskim zaznaczonym na mapie zagrożeń ASF kolorem różowym (strefa różowa to okolice, w których potwierdzono przypadki choroby u dzików).

Jak przypomina Główny Inspektorat Weterynarii, wokół ogniska ASF wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km) i obszar zagrożony (sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony), a w obszarach tych obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia (przede wszystkim w odniesieniu do możliwości przemieszczania świń) połączone z nadzorem nad stanem zdrowia świń w tych obszarach. 

– Jeżeli gospodarstwo utrzymujące świnie położone jest w obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń z tego gospodarstwa przez okres: 40 dni – w obszarze zapowietrzonym oraz 30 dni – w obszarze zagrożonym – informuje GIW.

źródło: GIW
fot.: Pixabay
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 08:54