Fragmenty wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) i pryszczycy (FMD) zostały ponownie wykryte w produktach skonfiskowanych w międzynarodowych centrach pocztowych w Brisbane, Perth, Sydney i Melbourne.
W kontrolach przeprowadzonych w grudniu 2020 roku oraz w styczniu i lutym 2021 roku odpowiednio 48 i 24% z 198 próbek wieprzowiny było skażonych fragmentami wirusa ASF. W przypadku badania w kierunku pryszczycy w dwóch próbkach stwierdzono nieprawidłowości.
– Wybuch pryszczycy w Australii spowodowałby zamknięcie kluczowych rynków eksportowych dla zwierząt gospodarskich, wołowiny, jagnięciny, wieprzowiny i produktów mlecznych, a także miałby poważne skutki gospodarcze i społeczne w innych sektorach, w tym w turystyce – ostrzegł minister rolnictwa, David Littleproud.
– Jak wykazują badania, duży wybuch pryszczycy w kilku stanach spowodowałby straty gospodarcze w wysokości 50 mld A$ (32,0 mld euro) w okresie dziesięciu lat, a wybuch ASF mógłby kosztować od 1,5 mld A$ (1,0 mld euro) do nawet 2 mld A$ (1,3 mld euro) w okresie pięciu lat – dodał.
Dlatego rząd zintensyfikował swoje środki bezpieczeństwa biologicznego, w tym zaostrzył kontrole graniczne, skupił się na wykrywaniu nieuczciwie oznakowanych produktów importowanych oraz zwiększył liczbę badań produktów. Środki te obejmują również zaostrzenie kar dla podróżnych, którzy nie zgłosili przywożonych towarów wysokiego ryzyka. Z danych ministerstwa wynika, że w okresie od 5 listopada 2018 r. do 31 grudnia 2020 r. na granicy australijskiej przechwycono już 42,8 ton produktów wieprzowych w transporcie lotniczym i 9,4 ton w przesyłkach pocztowych.
Źródło: AgE
StoryEditor
Australia: rząd zaostrza kontrole w związku z wykrytą pryszczycą oraz ASF w importowanych produktach
Międzynarodowy transport mięsa i produktów mlecznych jest postrzegany w Australii jako główne ryzyko wprowadzenia chorób zwierząt. Jak zapowiedział Departament Rolnictwa w Canberze, ostatnie kontrole potwierdzają te obawy.