StoryEditor

Babalski pełnomocnikiem rządu ds. KOWR

Wiceminister Zbigniew Babalski został pełnomocnikiem rządu ds. utworzenia Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Nowa instytucja ma rozpocząć swoje działania już 1 września br.
27.03.2017., 15:03h

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie wykonywał zadania realizowane przez likwidowaną Agencję Rynku Rolnego oraz Agencję Nieruchomości Rolnych. Jednak zadania związane z wypłatą płatności – pełnione dotychczas przez ARR – zostaną przejęte przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w ramach której realizowane będą płatności związane ze Wspólną Polityką Rolną. - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie jedyną agencją płatniczą, tak jak jest w większości krajów UE. Z kolei  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie agencją promocyjno-rozwojową - tłumaczył na dzisiejszej konferencji prasowej sens zmian wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski.

Ma być prościej i taniej

Proponowane zmiany mają na celu usprawnienie działanie agencji w sektorze rolnym oraz na obszarach wiejskich.  Jednocześnie funkcjonowanie KOWR ma przynieść w perspektywie lat oszczędności związane z obniżeniem kosztów funkcjonowania dwóch podmiotów, poprawą dostępności usług i informacji, zmniejszeniem obciążeń administracyjnych oraz przyspieszeniem realizacji zadań.

Obecnie trwają intensywne prace pięciu zespołów (finansowego, prawnego, organizacyjnego, kadrowego i informatycznego) odpowiedzialnych za zorganizowanie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W pracach tych biorą udział przedstawiciele ARR, ANR, ARiMR oraz MRiRW.

Resort rolnictwa zapewnia również, że w związku ze zmianami organizacyjnymi nie będzie problemów z terminową wypłatą unijnych dotacji, gdyż sprawa zdobycia nowej akredytacji jest już uzgodniona z ministerstwem finansów. 

Szeroki wachlarz działań

Nowa instytucja będzie miała bardzo szeroki zakres działań, które z czasem mają się powiększyć jeszcze bardziej. - Główne obszary jakie będą w KOWR to gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, realizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nadzór właścicielskim nad spółkami strategicznymi, promocja gospodarcza, analizy rynkowe interwencja rynkowa ze środków krajowych. A w przyszłości planowanie przestrzenne, urządzanie rolniczej przestrzeni produkcyjnej oraz doradztwo rolnicze – wyliczał minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Grupowe zwolnienia

Łączenie obu agencji, będzie wiązało się ze zwolnieniem wielu urzędników, gdyż nie będzie automatycznego zatrudniania pracowników ARR i ANR w KOWR. Dla zwalnianych przewiduje się odprawy. Część z nich odejdzie na emerytury w związku z obniżeniem wieku emerytalnego. Zatrudnienie w KOWR znajdzie 1778 osób. Część pracowników likwidowanej ARR przejdzie do ARiMR, gdzie zatrudnienie znajdzie 11 302 osoby.   wk

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 10:58